roku.   Jesteś gościem na tej stronie od 14 września 2008.

  
Śmiłowice

Aktualności




30 grudzień 2008

Spotkanie opłatkowe


        Jak co roku po Bożym Narodzeniu, a konkretnie 30.12.2008 r. w naszej parafii odbyło się spotkanie opłatkowe Rady Duszpasterskiej i Charytatywnej. Na spotkaniu tym Ksiądz Proboszcz przedstawił jakie prace przy kościele zostały wykonane w mijającym roku. Były to:
· remont fundamentu dzwonnicy,
· odmalowanie w kościele części ściany z zaciekiem,
· reperacja tylnych ławek w kościele
        Niektórym może wydawać się, że to niewiele. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w ubiegłym roku został przeprowadzony dosyć drogi i pracochłonny remont dzwonnicy. I tak jak zapewne w naszych domowych budżetach tak i w planach budżetowych kościoła jako domu przyszedł czas na drobne i bieżące ale równie potrzebne naprawy.
        Ksiądz Proboszcz podzielił się z zebranymi członkami Rad planami na przyszłość oraz skierował prośbę o włączanie się do prowadzonych akcji, szczególnie charytatywnych. Chodzi tu głównie o pomoc przy zbiórkach na ten cel. Jako, że ks. Proboszcz był świeżo po spotkaniu z ks. Arcybiskupem, zaproponował aby w naszej parafii odbyła się PEREGRYNACJA IKONY ŚWIĘTEJ RODZINY. Stąd też apel ks. Proboszcza o włączenie się w tę akcję. Taka peregrynacja będzie miała miejsce w wielu parafiach naszej diecezji. Jak już zapewne wielu z was wie, hasło na ten Rok Kościelny brzmi: „ W rodzinach otoczmy troską życie” . Gdzie można lepiej otoczyć troską życie jak nie pod czujnym kochającym sercem Matki Bożej. Nie bójmy się wziąć pod swoje strzechy Świętej Rodziny w „wędrującej Ikonie”.

Poniżej możecie Państwo pobrać w formacie .pdf zbiór modlitw związanych z peregrynacją. Peregrynacja
        Spotkanie odbyło się na probostwie w miłej atmosferze przy kawie i cieście. Pałaszowanie słodkości przerywaliśmy śpiewaniem kolęd, a do śpiewu akompaniował nam sam Ksiądz Proboszcz Antoni na pianinie.
        Serdecznie dziękujemy Księdzu Proboszczowi za to przyjęcie. Szczęść Boże wszystkim na Rowy Rok.

C.W.B.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

25 grudzień 2008

Dzień Bożego Narodzenia


        Zapraszamy do odwiedzenia nowych, świąteczno - zimowych galerii zdjęć.

gmb

24 grudzień 2008

Boże Narodzenie


Raduj się ziemio
Oto światło wschodzi,
Które każdego
Co na świat przychodzi
Blaskiem oświeca,
A wnet znikną wszędy
Ciemność i błędy.
Raduj się ziemio,
Witaj tego Pana
I ludy wszystkie
Zegnijcie kolana:
Bo wam przynosi
Przez swe narodzenie,
Wieczne zbawienie.

Radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego
Życzy:

Ks. Proboszcz Antoni Cebula SDS

12 grudzień 2008

Roraty


        Dzieci i młodzież naszej parafii uczestniczą w mszach świętych roratnich.
        Podczas rorat zaprezentowali się uczestnicy XIV Rejonowego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się 27 listopada 2008 roku w Orzeszu:
1. Dawid Grobelniak - kl. VI
2. Agata Necel - kl. VI
3. Magdalena Pisarska - kl. VI.
        Hasłem konkursu był cytat z Ewangelii Św Jana: "Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży" (J 11, 27).
        6 grudnia odbyło się potkanie ze świętym Mikołajem, który odwiedził dzieci po mszy świętej roratniej. W rozmowie z księdzem proboszczem pytał czy dzieci uczestniczą w roratach oraz ile dzieci chodzi do Szkoły w Śmiłowicach. Święty Mikołaj przypomniał również skąd pochodził. Rozdał wszystkim dzieciom swoje "zdjęcie" a przy pomocy księdza proboszcza rozdał wszystkim dzieciom słodkości, które z sobą przywiózł.

Tadeusz Ciwis - katecheta

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

6 grudzień 2008

Święty Mikołaj




        Dzisiaj na ulicach naszych miast zobaczymy wielu "krasnali". W epoce komunizmu był dziadek mróz, teraz jakiś disneyowski krasnal, który mieszka w Finlandii i przemieszcza się saniami zaprzężonymi w renifery. A to nie ma nic wspólnego z prawdziwym św. Mikołajem. Św. Mikołaj był biskupem, który kierował się ewangeliczną zasadą dawania jałmużny, czynienia dobra bez rozgłosu, tak aby tylko Bóg był świadkiem.
        Nie pamiętam, żeby Kościół kiedykolwiek w swojej historii kanonizawał krasnala. Słyszałem zaś o św. Mikołaju, ale który był biskupem Miry. A z tego co wiem, to biskup nie nosi czerwonej czapki z białym pomponem, lecz mitrę. Nie ubiera tych dziwnych czerwonych szat, ale szaty liturgiczne (albę, stułę, cingulum, ornat).
        Kogo więc czcimy? Św. biskupa Mikołaja (postać historyczną), czy baśniowego krasnala (postać bajkową)?. Tak łatwo zatracamy sacrum w naszym życiu. Oto co współczesny człowiek zrobił ze św. Mikołaja...
        Historycy podają, że św. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Niewiele o nim wiemy. Został wybrany biskupem Myry (obecnie Demre w Turcji) znajdującej się na wybrzeżu Azji Mniejszej. Prawdopodobnie po śmierci rodziców odziedziczył spory majątek i to jest pewne: chętnie dzielił się tym co posiadał z ubogimi. Umarł w Myrze 6 grudnia około 342 roku, dlatego właśnie tego dnia obchodzimy jego wspomnienie i obdarowujemy się upominkami. Święty czczony w kościele katolickim i prawosławnym został patronem żaków, dzieci, młodych panien, żeglarzy, więźniów, piekarzy i kupców. Jego kult rozwinął się na Wschodzie szczególnie od VI, a na Zachodzie od XI wieku, kiedy do Bari we Włoszech przywieziono jego relikwie. W XIII wieku pojawił się w szkołach zwyczaj rozdawania pod jego patronatem zapomóg i stypendiów. Obyczaj obdarowywania przeniknął także do rodzin.
        W Polsce już w pierwszej połowie XVIII wieku w nocy zostawiano dzieciom prezenty, jako dary od św. Mikołaja. W niektórych krajach łączono w tradycji ludowej postać św. Mikołaja z legendami np. we Włoszech z Dobrą Czarodziejką. Natomiast w Holandii, której był patronem, ukazywano jako starego, ubranego w strój biskupa człowieka jeżdżącego na ośle, przypływającego na statku lub przyjeżdżającego na białym koniu i rozdającego dzieciom prezenty.

gmb


4 grudzień 2008

Barbórka




        Dzisiaj o godzinie 1000 została odprawiona msza święta w intencji górników i ich rodzin z okazji Barbórki.
        Jak każdy wie, św. Barbara, dziewica i męczennica jest patronką górników.
        Jej obraz lub figura znajduje się w każdej kopalnianej cechowni i w wielu górniczych domach. Przed wizerunkiem św. Barbary modliła się niegdyś cała śląska rodzina, prosząc o szczęśliwy powrót z szychty ojca, brata, syna górnika. Barbara, należy do grona najpopularniejszych świętych, ale o jej życiu nie posiadamy dokładnych wiadomości. Akta jej męczeństwa zaginęły.
        Barbara żyła w Azji Mniejszej. Jej ojciec Dioskor był wysokim urzędnikiem cesarskim i gorliwym poganinem. Barbara zaś była tak piękna, że o jej rękę ubiegało się wielu najznakomitszych młodzieńców. Ona jednak odrzuciła wszystkie propozycje, gdyż potajemnie przyjęła chrzest i złożyła ślub dozgonnej czystości jako oblubienica Chrystusa. Gdy ojciec dowiedział się o tym, przerażony o swoją posadę i życie, zamykał ją w wieży i zmuszał do porzucenia wiary i wyrzeczenia się złożonego ślubu. Jednak nic pomogły kary, groźby, besztanie i bicie. Barbara pozostała wierna Chrystusowi. Wobec tego ojciec postawił ją przed sądem, który wydał na nią wyrok śmierci przez ścięcie mieczem. Tradycja utrzymuje, że katem był rodzony ojciec. Przypuszcza się, że męczeńska śmierć miała miejsce ok. 305 roku w czasie nasilonych prześladowań cesarza Maksymiana Galeriusza. Na obrazach św. Barbara przedstawiana jest na tle wieży, w stroju królowej dla podkreślenia jej szlachetnego pochodzenia, z mieczem w ręku i palmą symbolizującą męczeństwo lub kielichem z Najświętszym Sakramentem.

gmb

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

23 listopad 2008

Ostatnia niedziela roku kościelnego


        Dzisiejsza niedziela jest Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a zarazem ostatnią niedzielą roku kościelnego. Przyszła niedziela jest I niedzielą adwentu.
        W związku z tym zmieniamy wystrój strony na zimowy, a wszystkim dzieciom przypominamy, że nadchodzi św. Mikołaj. Będzie u nas już 6 grudnia.

gmb


2 listopad 2008

Dzień Zaduszny w naszej parafii


        Wczoraj był Dzień Wszystkich Świętych. W Kościele Katolickim uroczystość Wszystkich Świętych to radosny dzień, w którym wspomina się odejście do Chwały Bożej najwierniejszych członków Kościoła i świadków wiary. W dniu tym wspominani są wszyscy święci Kościoła, zarówno znani, jak i anonimowi, dawni oraz współcześni, a także wszyscy „którzy są zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w niebie”.
        Dzisiaj w Dzień Zaduszny, po Mszy Św. o 1430 odbyła się tradycyjna już w naszej parafii procesja na cmentarz, połączona z odmawianiem różańca.

gmb

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

16 październik 2008

Dzień papieski w naszej parafii


        16 października w 30 – stą rocznicę wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową w mediach, parafiach wiele mówiło się o tym wydarzeniu. Były wystawiane przedstawienia, koncerty itp.
        Również w naszej parafii z inicjatywy pana katechety oraz naszego Księdza Proboszcza miało miejsce przedstawienie poświęcone osobie Jana Pawła II. Dzieci z naszej szkoły dały występ ku czci Wielkiego Polaka. Grupa tych dzieci już od nabożeństwa różańcowego pokazała nam swoją aktywność: prowadząc dziesiątki różańca. W czasie Mszy św. można było je usłyszeć w modlitwie wiernych, śpiewach oraz zobaczyć podczas składania darów ołtarza.
        Po Mszy św. dzieci w krótkim zarysie przypomniały nam życiorys oraz pewne śmieszne wydarzenia z życia Karola Wojtyły jeszcze jako wykładowcy KUL-u. Przedstawienie to zakończone zostało odśpiewaniem Barki z dodatkowymi zwrotkami i refrenem ku czci Jana Pawła II:
        „Kochany nasz Papieżu Polaku
        Wielką dumą , wielką radością byłeś.
        Ojcze, Bracie, Przyjacielu, Rodaku
        Serca ludu swą miłością zdobyłeś.”

        Inicjatorem oraz „reżyserem” tego przedstawienia jak i „motorem napędowym” naszych dzieci był pan katecheta Tadeusz Ciwis. Bóg zapłać jemu oraz wszystkim zaangażowanym dzieciom za uświetnienie tego dnia.

CWB

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

9 październik 2008

Parafialne spotkanie chorych


        09 października 2008 r. z racji tygodnia miłosierdzia w naszej parafii ksiądz Proboszcz zorganizował dzień chorych. W ubiegłym roku dzień taki był zorganizowany w czerwcu.
        Jak zawsze spotkanie takie rozpoczęło się Mszą św. Po mszy było krótkie nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem. Błogosławieństwo końcowe było udzielane indywidualnie nad każdym chorym. Można też było przyjąć z rąk księdza Proboszcze sakrament chorych. Po strawie duchowej chorzy zostali zaproszeni na plebanię na poczęstunek.
        Poczęstunek rozpoczęto od podania smacznego gulaszu. Co niektórzy nazwali ten pożywny „wstęp” poczęstunku śniadanio – obiadem. Jak można było wywnioskować po zapachach z kuchni trzeba było zostawić coś miejsca na kawę i słodycze. Przy kawie dobrze się gawędziło, wspominało dawne czasy. Nasz ksiądz Proboszcz uświetnił to spotkanie grą na pianinie. Ponieważ wszystko ma swój koniec i to spotkanie dobiegło końca, zakończyliśmy je wspólną modlitwą „po jedzeniu”.
        Myślę, że chorzy byli zadowoleni ze spotkania. Szczerze mówiąc to w naszej parafii znalazło by się trochę więcej osób chorych nie wszyscy jednak skorzystali z zaproszenia, a szkoda. W imieniu wszystkich chorych, którzy skorzystali z dobrodziejstw tego dnia pragnę podziękować księdzu proboszczowi Antoniemu, sponsorowi poczęstunku, oraz paniom z Rady Charytatywnej za posługę, dobre słowo i trud, który włożyły w przygotowanie. Bóg im zapłać.

CWB

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

6 wrzesień 2008

Dożynki miejskie w Śmiłowicach


        Po przeszło ośmiu latach organizację dożynek miejskich Burmistrz Miasta Pan Marek Balcer powierzył władzom Sołectwa Śmiłowice. Przyjęliśmy to jako wyjątkowe wyróżnienie naszego Sołectwa i razem z Starostami, którymi w tym roku byli Pani Krystyna Wycisło i Pan Roman Kołodziej zaczęliśmy przygotowania organizacyjne.
         W dniu 06.09.2008 podczas mszy świętej dziękczynnej w naszym kościele mieszkańcy Gminy Mikołów wraz z władzami miasta dziękowali Panu Bogu za dar plonów w tym roku.
         Po mszy świętej przed kościołem ustawił się wspaniały korowód dożynkowy, w którym uczestniczyli jak zawsze na każdej imprezie nasi strażacy z OSP swym błyszczącym samochodem Fordem, następnie była orkiestra dęta z kopalni Bolesław Śmiały, sztandary rolników z Mikołowa, Mokrego oraz Bujakowa, Panie z zespołu regionalnego „Mikołowianki”, które niosły koronę dożynkową wykonaną przez Starostów dożynek oraz powozów konnych, którymi jechali między innymi Pan Burmistrz z żoną, Proboszcz oraz Starostwie z poświęconym chlebem z tegorocznych żniw. Za powozami w korowodzie byli Sołtysi z naszej Gminy Mikołów.
         Korowód przeszedł ul. Jesionową oraz Kawalca na tereny Ośrodka Doradztwa Rolniczego gdzie odbyła się główna część dożynek, przekazanie chleba Panu Burmistrzowi. Po oficjalnym wystąpieniu Pan Burmistrz pokrojonym chlebem częstował wszystkich uczestników dożynek.
         W części artystycznej humorem oraz życzliwością bawił nas konferansjer z radia Piekary Pan Andrzej Miś z grupą biesiadną KBG a do tańca grał zespół Optima z Łazisk. Żeby uczestników nie opuściły siły, organizatorzy przygotowali na poczęstunek kołacz oraz grochówkę prosto z kotła. Dzięki wyjątkowo pięknej pogodzie ostatnie rytmy muzyki ze sceny ucichły grubo po północy.
         Organizatorzy oraz Sołtys serdecznie dziękują Księdzu Proboszczowi za odprawienie mszy dziękczynnej oraz za wygłoszenie Słowa Bożego, Panu kierownikowi ODR-u za udostępnienie wspaniałego terenu, Panu Andrzejowi Tałaj za serdeczne przyjęcie oraz pomoc w organizacji, oraz wszystkim mieszkańcom za życzliwość i pomoc w trakcie organizacji dożynek.

Sołtys
Józef Świerczyna
(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

24 sierpień 2008

Odpust parafialny


        W niedzielę 24 sierpnia 2008 r. obchodziliśmy odpust parafialny.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)
Webmaster