roku.   Jesteś gościem na tej stronie od 14 września 2008.

  
Śmiłowice

Aktualności
24 grudnia 2009

Życzenia


„A Bóg dawca nadziei, niech Wam udzieli pełni radości i pokoju w wierze, abyście mocą Ducha Świętego byli bogaci w nadzieję” /Rz 15,13/


[Rozmiar: 477515 bajtów]
        My, chrześcijanie, żyjemy od święta do święta, wspominając dzieła Bożej Opatrzności. Dlatego nasze świąteczne życzenia odzwierciedlają nadzieję na upragnione szczęście, nadzieję wyrastającą z wiary w Emmanuela – Boga z nami i dla nas raz na zawsze.
        Niech Emmanuel obdarzy pokojem miłościa i wiarą na Święta i każdy dzień Nowego Roku 2010.

Ksiądz Proboszcz Antoni Cebula SDS


11 grudnia 2009

Spotkanie opłatkowe seniorów naszego Sołectwa


        W piątek 11 grudnia 2009r. Rada Sołecka zaprosiła na spotkanie opłatkowe seniorów Śmiłowic. Honorowymi gośćmi byli ksiądz proboszcz Antoni Cebula, oraz radny naszego sołectwa pan Dariusz Gaschi. Uczestników spotkania, w imieniu całej Rady Sołeckiej, przywitał sołtys - pan Józef Świerczyna. Spotkanie upływało w miłej, już prawie świątecznej, bożonarodzeniowej atmosferze. Przedstawione nam jasełka przygotowała, pod kierunkiem swoich nauczycieli, grupa dzieci ze Śmiłowic uczęszczających do szkoły nr. 8 w Paniowach oraz dzieci z Paniów. W czasie przedstawienia seniorzy wspólnie z uczniami śpiewali kolędy. Słuchacze gromkimi brawami dziękowali za Jasełka bogate w treści religijne, jak i ich wykonanie. Wszystkim bardzo się podobały. Po krótkim przemówieniu ks. Proboszcza i modlitwie wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem, składając sobie życzenia. Poczęstowano nas przepysznym kołoczem, słodyczami i owocami. Popijając kawę, herbatę lub soki wysłuchaliśmy kolęd granych przez "Trio gitarowe" ze szkoły w Paniowach, oraz obejrzeliśmy skecz wykonany w gwarze śląskiej.
        Dalsze spotkanie przebiegało przy śpiewie kolęd. Na gitarze przygrywał ks Proboszcz. Spotkanie opłatkowe przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Na ręce pana Sołtysa składamy podziękowania wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania "Opłatka". W imieniu seniorów i zaproszonych gości serdeczne - Bóg zapłać.

H.H.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

10 grudnia 2009

Konsekracja kościoła na Recie-Goju

Budując Kościół - wspólnotę wierzących, jednocześnie budujemy kościół – świątynię.


        W czwartek 10 grudnia 2009 r. o godz. 1600 rozpoczęła się uroczystość konsekracji kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego na Recie - Goju. Poświęcenia kościoła dokonał metropolita katowicki Książ Arcybiskup Damian Zimoń. Arcybiskupa przywitał przedstawiciel parafian. Po słowach powitania wyruszyła procesja z kaplicy do nowo wybudowanej świątyni. Nastąpiło uroczyste otwarcie kościoła przez Arcybiskupa. Na powitanie śpiewał chór i schola. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe.
        W koncelebrze Mszy Św. brali udział - ksiądz arcybiskup Damian Zimoń, ksiądz dziekan Jerzy Walisko, oraz budowniczy kościoła ksiądz proboszcz Stanisław Szeja. Słowo Boże wygłosił Ksiądz Arcybiskup. Po kazaniu odśpiewano litanię do Wszystkich Świętych. Po litanii nastąpiła ceremonia włożenia do ołtarza relikwii św. męczenników. Chór i wierni odśpiewali hymn parafialny ku czci patrona św. Antoniego Padewskiego. Po modlitwach Ksiądz Arcybiskup namaścił Krzyżmem Św. ołtarz oraz ściany kościoła w dwunastu miejscach (zacheuszkach).
        Po czym nastąpiło okadzenie ołtarza i świątyni, zapalono wszystkie światła na znak światła Chrystusa. Na ołtarzu położono obrus, mszał i zapalono świece. Podczas ofiarowania dary składali przedstawiciele Urzędu Miasta, Powiatu oraz dekanatu mikołowskiego. Również delegacja z naszej parafii złożyła na ręce księdza Arcybiskupa dar ołtarza. Na zakończenie mszy św. odśpiewano uroczyste Te Deum.
        Odczytano dekret metropolity katowickiego o erygowaniu z dniem 10 grudnia 2009 r. parafii pw. św. Antoniego Padewskiego na Recie - Goju, której proboszczem ustanowiono budowniczego kościoła ks. Stanisława Szeję. Podziękowania złożył ks. proboszcz oraz przedstawicielka parafian.
        Na zakończenie Arcybiskup udzielił wszystkim wiernym pasterskiego błogosławieństwa. Przy śpiewie chóru opuściliśmy świątynię.

H.H.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

8 i 12 grudnia 2009

MIKOŁAJ DLA DZIECI ZE ŚMIŁOWIC


        Dnia 08.12.2009, trochę nietypowo, bo z poślizgiem czasowym, zawitał do naszego sołectwa święty Mikołaj. I równie nietypowe było jego pojawienie się. Mikołaj bowiem został przywieziony przez strażaków ze śmiłowickiej OSP. Do świetlicy wszedł przez balkon na który został spuszczony drabiną strażacką. Prawie wszystkie dzieci najpierw niecierpliwie czekały przy otwartych drzwiach balkonowych ale kiedy ujrzały w nich świętego Mikołaja rozpierzchły się na swoje miejsca. Dostojnego gościa przywitali serdecznie Pan Sołtys oraz Ksiądz Proboszcz.
        Wreszcie nadeszła chwila najbardziej upragniona przez dzieci – rozdanie prezentów. Dzieci, aby wykupić swój prezent od świętego Mikołaja coś zaśpiewały lub powiedziały wierszyk. Widać było, że niektóre z nich były trochę przestraszone lub się wstydziły. Ale wszystkie były szczęśliwe, że mogły być blisko świętego Mikołaja. Na pewno naszym pociechom na długo utkwi to wydarzenie w pamięci.
        Dziękujemy więc Panu Sołtysowi za to, że zaprosił do nas świętego Mikołaja. Mikołajowi zaś dziękujemy, za przyjęcie zaproszenia oraz za to, że znalazł czas. Chociaż w trochę późniejszym terminie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jeden dzień jest za krótki dla tak zapracowanej osoby.
        Dziękujemy Mu, że jednak do nas zajrzał.        Następne spotkanie z Mikołajem nasze dzieci miały jeszcze parę dni później 12 grudnia po Mszy św. roratniej. Widział ten święty Biskup, że dzieci są grzeczne i uczestniczą nabożnie w Roratach, więc postanowił do nich zajrzeć. Każde dziecko dostało prezent. Niestety tym razem dzieci było o wiele mniej niż w „Klubie”.
        Tak więc można powiedzieć, że nasze dzieci były grzeczne, bo aż dwa razy święty Mikołaj pofatygował się do nas zajrzeć. Niestety tym razem frekwencja dzieci trochę zawiodła. A szkoda.

CWB

(Fotoreportażę są dostępne w naszej galerii.)

22 września 2009

DZIEŃ CHORYCH W NASZEJ PARAFII


        We wtorek, dnia 22 września 2009 r. Ksiądz Proboszcz Antoni zaprosił chorych parafian i osoby w podeszłym wieku na Mszę św. w ich intencji połączoną z udzieleniem Sakramentu Chorych. Jesteśmy za to wdzięczni. Przybyła niezbyt duża grupa parafian (a szkoda ...). Z Sakramentu Chorych skorzystało kilkanaście osób. W serdecznej modlitwie prosiliśmy Boga o dar zdrowia oraz o umiejętność cierpliwego znoszenia cierpień i dolegliwości związanych z chorobami. Po Mszy św. Ksiądz Proboszcz zaprosił nas na agapę. W miłej atmosferze, przy kołoczu, kawie i herbacie spędziliśmy wspólnie czas. Śpiewaliśmy pieśni przy akompaniamencie gitary Księdza Proboszcza. Takie spotkanie integruje parafian. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za Mszę św. w naszej intencji, udzielenie Sakramentu Chorych, modlitwy oraz życzliwe przyjęcie nas na plebani.

St.B.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

14 września 2009

PIERWSZA ROCZNICA NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ


        14 września br. upłynął rok jak ukazała się w internecie strona naszej parafii. Jak widać z licznika jest ona odwiedzana. Myślę, że głównie przez parafian ale chyba nie tylko przez nich. Cieszymy się, że służy Ona parafii, bo taki jest jej główny cel i zamierzenia Redakcji. Możemy tu sprawdzić ogłoszenia parafialne, kiedy która grupa sprząta kościół, przeczytać intencje „Żywego różańca” na dany miesiąc czy wreszcie pooglądać aktualności z życia parafii oraz zdjęcia. Mamy nadzieję, że strona ta w Państwa opinii sprawuje się dobrze i godnie reprezentuje naszą parafię w sieci oraz przybliża nam życie parafii. Dziękujemy wszystkim, którzy piszą artykuły, dają zdjęcia oraz inne materiały przydatne do tworzenia strony lub w jakikolwiek inny sposób uświetniają to dzieło. Wielkie dzięki należą się redaktorowi technicznemu za wkładane serce i czas aby ta strona się rozwijała i była ciągle żywa. Wszystkim pracującym na rzecz tej strony życzymy SZCZĘŚĆ BOŻE aby dobry BÓG im błogosławił a Duch Święty dodawał nowych pomysłów.

CWB


12 września 2009

Dożynki sołeckie


        Dożynki w Sołectwie Śmiłowice w tym roku odbyły się 12.09.2009r. Mszą świętą dziękczynną w naszym kościele rozpoczęliśmy świętowanie.
        Po mszy świętej korowód dożynkowy, w którym na czele szli starostwie dożynek z chlebem, dziewczyny w strojach regionalnych z koroną, przemaszerował na teren rekreacyjno sportowy przy ulicy Jesionowej. W tym roku starostami dożynek byli Państwo Ela i Antoni Ciszewscy.
        W drugiej części naszego świętowania mieszkańcy bawili się przy rytmach muzyki do późnych godzin wieczornych. Rada Sołecka przygotowała poczęstunek oraz wyróżniła najlepiej zadbane posesje oraz obejścia. Wyróżnienia za piękne ogrody w tym roku otrzymali Państwo Józef i Zofia Zając z ul. Jarzębinowej oraz Pani Ewelina Kołodziej z ulicy Kawalca. Organizatorzy serdecznie dziękują Paniom, które przygotowały koronę oraz przyozdobiły nasz kościół kwiatami i warzywami. Dziękujemy również naszym strażakom z OSP Śmiłowice za życzliwą pomoc oraz Policji Państwowej i Straży Miejskiej za utrzymanie porządku publicznego.

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

9 września 2009

Pielgrzymka do Wieliczki i Czernej
        W środę 9 września wyruszyła 50-osobowa grupa pielgrzymów z naszej parafii z księdzem proboszczem Antonim Cebulą i organizatorką Krystyną Michalską na kolejny w tym roku pielgrzymi szlak. Trasa pielgrzymki prowadziła do Wieliczki i Czernej. W Wieliczce zwiedzaliśmy zabytkową kopalnię soli. Kopalnia soli "Wieliczka" to bezcenny zabytek kultury materialnej świata. W 1978r została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO,a w 1994r uznana za Pomnik Historii. Trasa turystyczna udostępniona dla zwiedzających obejmuje najcenniejsze pod względem historycznym oraz widokowym wyrobiska.
        Zwiedzanie wielickich podziemi rozpoczęliśmy w zabytkowym szybie Daniłowicza. Na poziom pierwszy (64m głębokości)zeszliśmy schodami (380 stopni).Oprowadzała nas miła pani przewodnik, przekazując nam swoją wiedzę z zakresu historii i pracy górników solnych.
        Zobaczyliśmy: -unikalne komory wydobywcze, -jeziorka solankowe, -kaplice z rzeźbami i płaskorzeźbami solnymi. Szczególnie zachwyciła nas kaplica św. Kingi, patronki górników solnych. Usytuowana 101 m pod ziemią jest jednym z najpiękniejszych zabytków świata. Z tego cudownego miejsca wieziemy do domu pamiątkę-zdjęcie grupowe. Schodzimy na poziom trzeci (135m głębokości) do kaplicy św. Jana, gdzie wraz z grupą pielgrzymów z Władysławowa uczestniczymy we mszy św.
        Kolejny etap pielgrzymki to Maryjne Sanktuarium Karmelitów Bosych w Czernej, gdzie w cudownym obrazie czczona jest Matka Boża Szkaplerzna. Po sanktuarium oprowadził nas ojciec karmelita. Pokrótce omówił historię powstania klasztoru. Zwiedziliśmy kościół z łaskami słynącego obrazu, kaplicę z doczesnymi szczątkami św. Rafała Kalinowskiego, muzeum oraz przyklasztorny cmentarz.
        Żegnamy przepięknie położone sanktuarium, oazę ciszy i spokoju. Nieco zmęczeni ale bardzo zadowoleni i uduchowieni wracamy do domów.
        Pielgrzymi składają serdeczne Bóg zapłać księdzu Proboszczowi za opiekę duchową. Serdeczne dzięki pani Krysi za wspaniałą organizację pielgrzymek.

H.H.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

30 sierpnia 2009

Odpust MB Częstochowskiej


        26 sierpnia Kościół w Polsce czci MB Częstochowską. Na Jasną Górę przychodzą piesze pielgrzymki, przyjeżdżają autokary, by świętować odpust. Episkopat Polski jest też zawsze obecny na tym święcie.
        W niedzielę około 26 sierpnia także nasza parafia, której patronką jest NMP Częstochowska, obchodzi swój odpust. Jest on bez porównania skromniejszy od tego na Jasnej Górze. Święto jest tam, gdzie raduje się miłość. Tak było i w tym roku. Zgromadziła nas miłość do Jezusa i Jego Matki Maryi. W tę uroczystość odpustową czyta się Ewangelię o weselu w Kanie Galilejskiej. Tam był Jezus i Jego Matka. W naszej Kanie i na naszym odpuście też Oni byli obecni i najważniejsi. Maryja powiedziała nam, jak gościom w Kanie, „uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie”. To było główne przesłanie naszego odpustu.
        Potem cieszyliśmy się w gronie rodziny i przyjaciół. Także na probostwo przybyli księża z dekanatu, by uświetnić odpust, na którym byli przecież Jezus i Jego Matka. W tym roku było 22 księży. Kazania głosił ksiądz gość, by jego przemyślenia pomogły nam lepiej przeżyć ten dzień. Dziękuję wszystkim za pomoc w przygotowaniu tego święta i uświetnieniu tego dnia. Choć Maryja Częstochowska jest z nami w każdy czas wspiera i ratuje nas. O tym pamiętamy!

Ks. Proboszcz

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

16 sierpnia 2009

Piekary 2009 - pielgrzymka kobiet


        Jak wiadomo miesiące wakacyjne w naszym kraju owocują pielgrzymkami do miejsc świętych , szczególnie zaś do miejsc kultu maryjnego. Z naszej parafii także jak co roku wyruszyła autokarowa pielgrzymka żeńska do Piekar Śl. Z przed kościoła wyruszyłyśmy parę minut po godz. 700. Przyszedł nas pożegnać i na drogę błogosławić, ksiądz proboszcz, życzył nam bezpiecznej drogi i prosił o modlitwę za kapłanów i parafię.
        W drodze i na miejscu podczas nabożeństw oraz Mszy św., modliłyśmy się w wyżej wymienionych intencjach jak i naszych własnych, które wieźliśmy do Maryi schowane głęboko w naszych sercach.. Kiedy ulokowałyśmy się na wzgórzu kalwaryjskim, rozpoczęła się modlitwa różańcowa, w której modliłyśmy się o siłę do bronienia prawdy oraz życia, bowiem hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „OTOCZMY TROSKĄ ŻYCIE”..
        Po rozważaniach różańcowych przywitaliśmy Cudowny Obraz Matki Bożej Piekarskiej, który w asyście kapłanów, biskupów i pocztów sztandarowych wnieśli na kalwarię górnicy. Nastąpiła wreszcie główna część pielgrzymki: Msza św., gdzie kaznodzieją był metropolita warszawski abp. Kazimierz Nycz . W swoim kazaniu ksiądz arcybiskup mówił o specyficznej religijności kobiet co wskazuje, że istnieje potrzeba aby kobiety i mężczyźni spotykali się oddzielnie na stanowych pielgrzymkach gdzie podejmuje się te same tematy ale w inny sposób. Kaznodzieja stwierdził też, że jest ona intensywniejsza, bo kobieta przede wszystkim pojmuje wiarę sercem. Dlatego problematyką roli kobiet w Kościele powinno się zająć od strony pozytywnej, czyli pytać co kobieta może wnieść do Kościoła. Bardzo dobitnie mówił też ksiądz arcybiskup o relacjach między pracą zawodową a rodziną. W Biblii jest napisane, aby najpierw wzrastać i rozmnażać się, a potem czynić sobie ziemię poddaną. Sam Bóg nawołuje człowieka najpierw do zakładania rodziny a potem do pracy. Sługa Boży Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat przestrzegał nas aby tej kolejności nie odwracać. W kazaniu podły też ważne słowa, że Kościół zawsze będzie bronił komplementarności stworzenia. Kobieta i mężczyzna są różni bez wartościowania , kto jest lepszy gdyż oboje mają swoje własne funkcje do odegrania.
        Po Mszy św. posiliłyśmy się, zrobiłyśmy drobne zakupy (pierniki , pamiątki, dewocjonalia).
        Zaś o godz. 1400 tradycyjnie rozpoczęła się godzina młodzieżowa. Na tym spotkaniu umilał nam czas bardzo wesoły ksiądz Jacek ze swoją (jak sam stwierdził), wiekową gitarą. Śpiewała schola, przemawiał ksiądz biskup Gerard Bernacki oraz jedna z sióstr zakonnych, która podzieliła się z nami świadectwem o swoim powołaniu. Tak dobrnęliśmy do godz. 1500 o której zaczęły się uroczyste nieszpory ku Czci Matki Bożej. Po nieszporach i błogosławieństwie końcowym udaliśmy się do naszego autokaru i bezpiecznie wróciliśmy do domów.
        BÓG ZAPŁAĆ wszystkim kobietom i dziewczętom pielgrzymującym do Pani Piekarskiej za ich trud, modlitwy i miłe towarzystwo, a przede wszystkim za to, że SĄ. Naszej pani Krysi należy się gorące BÓG ZAPŁAĆ za organizację tej „wyprawy”. Wiadomo, że sprawy organizacyjne i finansowe psują najwięcej nerwów. Dlatego za wszystko składamy serdeczne DZIĘKI!

C.W.B.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

22 czerwca 2009

Pielgrzymka ze Skoczowa do Częstochowy


        Dnia 22.06.2009 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej parafii pieszą pielgrzymkę zdążającą ze Skoczowa do Częstochowy. Pielgrzymka ta w tym roku liczyła około 50 osób. Opiekunem i przewodnikiem duchowym był jak zawsze ksiądz Krzysztof Klejmon zaś opiekunem porządkowym był brat Leszek. Z rozmów dowiedzieliśmy się, że pielgrzymka ta w naszej parafii gości już dziewiąty raz. Ponieważ sala w której zazwyczaj przyjmowaliśmy pielgrzymów była zajęta to dzięki uprzejmości naszych strażaków oraz Pana Sołtysa przyjęliśmy gości w pomieszczeniach straży, a konkretnie mówiąc w garażu. Miejsca było jednak tam dosyć, tak że każdy miał gdzie usiąść i w spokoju spożyć podany posiłek.
        W imieniu pielgrzymów składam podziękowania Księdzu Proboszczowi Antoniemu, strażakom, Panu Sołtysowi, paniom które usługiwały, pani Teresie za smaczny posiłek oraz wszystkim którzy w jakiś sposób przyczynili się do sprawnego i miłego przebiegu tych wydarzeń.

C.W.B.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

15 - 17 czerwca 2009

Parafianie ze Śmiłowic na pielgrzymce
Byliśmy w Licheniu


        Słynne Sanktuarium Maryjne w Licheniu było głównym celem pielgrzymki zorganizowanej przez Parafię Matki Boskiej Częstochowskiej w Śmiłowicach. W trasę, 40 osobowa grupa z proboszczem Antonim Cebulą i organizatorką Krystyną Michalską, wyruszyła o świcie 15 czerwca. Radości ze wspólnego wyjazdy nie było końca.
        Już w autokarze uczestnicy pielgrzymki otrzymali od wnuczki pani Krystyny Michalskiej Karoliny „Śpiewnik pielgrzymkowy śmiłowickiej parafii”. W autokarze oprócz pieśni religijnych, rozbrzmiewały piosenki śląskie, do których proboszcz przygrywał na gitarze.
        Pielgrzymka zaczęła się od zwiedzania Wrocławia i zobaczenia Panoramy Racławickiej. Wspólnie z przewodnikiem pielgrzymi przemierzyli Wrocław wzdłuż i wszerz. Potem wyruszyli do Gostynia, gdzie zwiedzali Katedrę. Po kolacji i wspólnej mszy świętej śmiłowiczanie zwiedzili Sanktuarium Świętogórskie, a potem udali się na zasłużony wypoczynek. Nocleg był zapewniony u sióstr zakonnych. Następnie udali się do Gniezna, potem do Biskupina - najbardziej znanego w Europie Środkowej rezerwatu archeologicznego. Tam atrakcją było zwiedzanie osady odkrytej przypadkowo w 1933 roku.
        Potem nastąpił wyjazd do Kruszwicy nad jezioro Gopło. Uczestnicy pielgrzymki zaliczyli wejście na górującą nad miastem „Mysią wieżę”. To ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów. Ciekawostką jej architektury jest to, że w środku jest okrągła, a dziury, które znajdują się na jej ścianie wcale nie są oknami, ale pozostałością po rusztowaniu.
        W końcu pielgrzymi dotarli do największego sanktuarium w Polsce - Lichenia, które powstało w ciągu 10 lat. Rocznie Licheń odwiedza około 1,5 mln osób, które przybywają w poszukiwaniu pomocy w cierpieniach, kryzysach, zniewoleniach i uzależnieniach.
        Także pielgrzymi ze Śmiłowic przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlili się i dziękowali za otrzymane łaski, prosili też o dalsze błogosławieństwo. W drogę powrotną wyruszyli 17 czerwca.

Iwona Spychała-Długosz

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

16 maja 2009

II Parafialna Piesza Pielgrzymka do Bujakowa
"Na pielgrzymim szlaku..."


        W sobotę 16 maja 2009 roku o godz. 900 wyruszyła II piesza pielgrzymka parafialna do Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego w Bujakowie. W piękny majowy poranek udaliśmy się do naszej Matki, aby przez jej matczyne ręce upraszać łaski dla siebie, naszych rodzin oraz wspólnoty parafialnej. Duchową i modlitewną opiekę nad wszystkimi pielgrzymami sprawowali nasi kapłani: Ks. Proboszcz Antoni i Ks. Wikary Andrzej. Pośród umajonych łąk i pól w modlitwie różańcowej zdążaliśmy do celu naszego pielgrzymowania. Po 2 godzinkach, troszkę zmęczeni, ale bardzo dumni i radośni witamy Matkę Bożą Bujakowską słowami: „O Maryjo witam Cię, o Maryjo błagam Cię, o Maryjo pobłogosław wszystkie dzieci swe”. Witają nas serdecznie pielgrzymi oczekujący przy Sanktuarium, którzy dojechali samochodami i autobusem.
        Centralną częścią naszego pielgrzymowania była Eucharystia sprawowana w powierzonych intencjach przez naszych duszpasterzy. W homilii Ks. Proboszcz zwrócił się o uszanowanie środowiska naturalnego, za które każdy z nas jest odpowiedzialny. Jesteśmy zobowiązani zgodnie z nakazem Stwórcy: „czynić sobie Ziemię poddaną”, aby zachować i przekazać ją przyszłym pokoleniom. Po uczcie Eucharystycznej Ks. Proboszcz zaprosił wszystkich pielgrzymów na agapę czyli ucztę miłości i radości do ogrodu, który przylega do Sanktuarium. Każdy z pątników został poczęstowany kiełbaskami z grilla oraz bardzo smacznym, świeżym, śląskim kołoczem i kawą. Przy wspólnym śpiewie pieśni maryjnych, harcerskich i śląskich zakończyliśmy II parafialną pielgrzymkę do Matki Boskiej Bujakowskiej. Z powodu padającego deszczu powróciliśmy do Śmiłowic samochodami i autobusem.
        Wszyscy pielgrzymi składają gorące i szczere Bóg zapłać Ks. Proboszczowi i Ks. Wikaremu za ofiarę Mszy świętej. Nasze podziękowanie kierujemy do Rady Sołeckiej i Ks. Proboszcza za poczęstunek. Wszystkim osobom, które zorganizowały pielgrzymkę i czuwały nad jej przebiegiem – dziękujemy. W sposób szczególny nasze podziękowania składamy pani Krystynie za trud włożony w organizację pielgrzymki, za poświęcenie, za uśmiech na twarzy, za dobre słowo, a szczególnie za obecność – dziękujemy!!!

T. C.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

10 maja 2009

I rocznica I Komunii Świętej
„Jezu w Hostii utajony...”
Prowadź nas do NIEBA BRAM
Dziękczynienie klasy trzeciej


        Maj urzekł nas pięknem. Zakwitły drzewa owocowe tysiącem kwiatów. Zapachniały konwalie, narcyzy i bratki. Kolorem zakwitły dumne tulipany, wreszcie kolorem nieba jak z bajki uśmiechnęły się do nas niezapominajki.
        A człowiek? Przechodzi obok i tylko czasem przystaje. A nie wystarczy mieć oczy, trzeba jeszcze patrzeć i widzieć. Widzieć piękny świat, zauważyć drugiego człowieka i zapatrzeć się w Boga, który jest nie tylko wspaniałym malarzem natury, ale Stworzycielem Nieba i Ziemi.
        Stary pasterz w naszych pięknych górach powiedział, że kolor zielony jest kolorem Boga. Wskazał wysokie na kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt metrów zielone świerki, które zdają się sięgać błękitu Nieba. A mnie – kolor niebieski przypomina Boga. I trzeba czasem wielkim wysiłkiem wspiąć się na szczyt górski, aby poczuć bliskość Nieba, które Bóg rozpostarł nad nami jak wielki, błękitny parasol, a nocą popatrzeć w mrugający złotymi gwiazdami wszechświat.
        Jakby dla równowagi kolorów właśnie w maju można spotkać w całej Polsce pierwszokomunijne, bądź obchodzące I Rocznicę Komunii świętej dzieci w białych szatach.
        W naszej parafii w niedzielę 10 maja dzieci z klasy III przybyły do kościoła w białych szatach z racji I Rocznicy przyjęcia Pana Jezusa do swego serca. Są to następujące dzieci: Ania Krajewska, Daniel Pajonk, Oliwia Pajonk, Damian Gorol, Jarek Pisarski i Kamil Poloczek.
        Dla nas, dorosłych, te dzieci są zwiastunami Nieba. Biel to symbol niewinności, czystości serca i duszy, a przede wszystkim świętości. Na ich widok, wzruszeni, przypominamy sobie ten najbardziej uroczysty dzień swojego dzieciństwa.
        Dzieci pierwszokomunijne jak i te, które z klasy III przybyły do kościoła w bieli – myślę, że to chyba jedyna pozostałość po „Raju”, która przetrwała do dziś. Każdy z nas któregoś dnia musiał go opuścić i iść na wygnanie... Pozostały w nim dzieci, które jeszcze mają Niebo w oczach. Należałoby jednak dziś zastanowić się nad sobą:
- co stało się z tą świętością, której wyrazem jest biel?
- co stało się z wiarą, którą przyrzekaliśmy uroczyście i odważnie wyznawać i na zawsze zachowywać?
- dlaczego gdzieś zapodziała się miłość do Jezusa, której wyrazem jest regularne uczestnictwo w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej?
- co stało się z nami, że zgasło nam Niebo – nie tylko w oczach?
- dlaczego zamykamy sobie drogę do Stołu Pańskiego? i drogę do Niebios Bram?
        Wszyscy w końcu zmierzamy do Bramy Niebios, tylko czy zmagając się z ciężarem dnia codziennego, wśród kolorowych reklam i modnych weekendów, nie zagubimy tej jedynej drogi i właściwego koloru świętości...

Tadeusz Ciwis


5 maja 2009

Pielgrzymka do Leśniowa , Świętej Górki Przeprośnej i Częstochowy

        W dniu 5 maja 2009 r. odbyła się pielgrzymka z naszej parafii do Leśniowa i Częstochowy. 47 pielgrzymów wyruszyło autokarem o godz. 700 w kierunku Częstochowy. Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawował ksiądz proboszcz Antoni Cebula oraz pan katecheta Tadeusz Ciwis, który przygotowywał dzieci do I Komunii Świętej.
        Mała grupka dzieci - bo tylko czworo, była najważniejsza w tym dniu bo to przede wszystkim one dziękowały wraz z rodzicami – Panu Bogu za Dar I Komunii Św. Obok głównego celu pielgrzymki - podziękowanie Bogu za dar Eucharystii każdy z nas miał w sercu zarówno dziękczynienia jak i prośby osobiste, rodzinne, parafialne. Najstarszą uczestniczką pielgrzymki była Pani Berta Szuła (87 lat). W drodze do Częstochowy było dużo modlitwy i śpiewu na chwałę Bożą. W Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw w Leśniowie , gdzie znajduje się najpiękniejsza gotycka figurka Madonny w Polsce , zatrzymaliśmy się na Mszy Św. dziękczynnej, którą odprawił nasz Ksiądz Proboszcz.
        Po Mszy Św. zatrzymaliśmy się na posiłek. Atrakcją były słynne ciasteczka wypiekane na wodzie z cudownego źródełka i na mące z pól uprawianych przez Paulinów. Od 70 lat znajduje się tu nowicjat Zakonu Paulinów, do którego z całego świata przybywają młodzi mężczyźni. Sanktuarium Leśniowskie jest jedynym miejscem kultu na świecie, które nosi nazwę Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. Tam też pod przewodnictwem Księdza Proboszcza odprawiliśmy Drogę Krzyżową. Ze śpiewem i modlitwą na ustach pojechaliśmy do Sanktuarium Św. Ojca Pio na Świętej Górce Przeprośnej, gdzie kustoszami są Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego. Tam usłyszeliśmy historię powstania tego Sanktuarium oraz zamierzenia na przyszłość. Zaopatrzyliśmy się w pamiątki, obrazki O. Pio i różańce. Zafascynowani osobą Św. O. Pio ze czcią ucałowaliśmy Jego relikwie i wysłuchaliśmy relacji Ojca Gwardiana o pięknych i ambitnych planach na przyszłość. Oczywiście – najważniejsza była modlitwa w tym świętym miejscu . Być w Częstochowie a nie odwiedzić „Czarnej Madonny” naszej ukochanej Patronki byłoby grzechem zaniedbania. Uczestniczyliśmy w odsłonięciu cudownego obrazu Matki Bożej i mieliśmy czas na osobistą modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu.
        Wdzięczni Bogu i Matce Najświętszej za wspaniały dar pielgrzymowania, wspólnotę serc i dobrą pogodę z modlitwą różańcową na ustach prowadzoną przez dzieci komunijne wracaliśmy do Śmiłowic . W naszym imieniu Ksiądz Proboszcz dziękował pani Krystynie za trud organizacji pielgrzymki, panu kierowcy za dobrą i bezpieczną jazdę. Ze strony pielgrzymów dziękowaliśmy Księdzu Proboszczowi za opiekę duchową, Mszę Św. śpiew i modlitwy. Również panu katechecie wyraziliśmy wdzięczność za życzliwą opiekę i wspomaganie Księdza Proboszcza.
        Bogu niech będą dzięki!

St. B.


3 maja 2009

I Komunia Święta
Wszystko Tobie oddać pragnę i dla Ciebie tylko żyć


        Od wielu już lat maj jest miesiącem, w którym dzieci przystępują do Pierwszej Komunii świętej. Nie inaczej było też w roku bieżącym. W niedzielę 3 maja odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii świętej dzieci z klasy II.
        Pięcioro dzieci z naszej parafii pierwszy raz w pełni uczestniczyło we Mszy świętej: Martynka Lipińska, Marta Necel, Patryk Spernol, Tomek Malejka, Dawid Kasperczyk.
        Uroczystość komunijna rozpoczęła się tuż przed godz. 1000 przed kościołem. Tam dzieci pierwszokomunijne powitały Ks. Proboszcza wierszykami, prosząc o dar Mszy świętej i udzielenie Komunii świętej oraz pieśnią: „Oto jest dzień, który dał nam Pan...”. Ks. Proboszcz również przywitał dzieci i ich rodziców ciesząc się, że może spełnić prośbę dzieci. Na pamiątkę i przypomnienie sakramentu chrztu świętego dzieci zostały pokropione wodą święconą i w uroczystej procesji wprowadzone do kościoła parafialnego. W radosnej atmosferze Ks. Proboszcz, który sprawował Najświętszą Eucharystię w intencji dzieci oraz ich bliskich, w homilii podkreślał, jak wielkim darem dla każdego człowieka jest Komunia święta. Nakreślił postać Dobrego Pasterza, który troszczy się o każdą najsłabszą owcę, dba i pielęgnuje ją. Zachęcał dzieci do częstej i godnej Komunii świętej, a także do takiego postępowania, które nie zamknie im drogi do Stołu Pańskiego do końca życia.
        Zwracając się do rodziców i chrzestnych, prosił, aby sami też często przyjmowali Komunię świętą, szukając w Niej siły i pomocy w trudnym procesie wychowywania swoich dzieci.
        O godz. 1115 dzieci opuszczały kościół, udając się w towarzystwie swoich bliskich na świąteczny obiad. Po raz drugi w tym uroczystym dniu przybyły do kościoła wraz z rodzicami i gośćmi na godz. 1400, aby uczestniczyć w dziękczynnym nabożeństwie. Ks. Proboszcz podziękował dzieciom i dorosłym, którzy brali czynny udział w uroczystości Pierwszej Komunii świętej.
Tadeusz Ciwis

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

12 kwietnia 2009

Alleluja                „Wstał Pan Chrystus z martwych ninie, Alleluja,
                Uweselił lud Swój mile, Alleluja,
                Nie żałował życia swego, Alleluja,
                Dla człowieka mizernego, Alleluja.”

                                Chrystus Swoim zmartwychwstaniem zwyciężył śmierć i Szatana,
                                Niech dziś to zwycięstwo będzie udziałem tych,
                                Którzy wierzą i kroczą w świetle zmartwychwstania Chrystusa.


Życzy
Ks. Proboszcz
Antoni Cebula11 kwietnia 2009

Triduum Paschalne - Wielka Sobota

Jezus żyje! Szczęśliwi ci, którzy w to wierzą.        Wielka Sobota jest dniem w którym nie sprawuje się Mszy św. ani innych nabożeństw. Jedynym elementem liturgicznym Kościoła jest Liturgia Godzin, koncentrująca się na Grobie Pańskim.
        Wszystkie te obrzędy znajdują swoją kulminację i syntezę w uroczystej liturgii wigilii paschalnej. To właśnie w tę paschalną noc w sposób szczególny uobecnia się i łączy w jedno: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Liturgia światła, słowa Bożego i chrztu, są wprowadzeniem i warunkiem radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym na uczcie eucharystycznej, która jest szczytem całego Triduum Paschalnego i która uobecnia paschalne przejście Chrystusa przez śmierć do nowego życia.

gmb

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

10 kwietnia 2009

Triduum Paschalne - Wielki Piątek        Liturgia na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek zaprasza przede wszystkim do rozważenia biblijnego opisu męki Pańskiej, a następnie do adoracji i uczczenia Krzyża świętego. Jest to, wraz ze wspólną Komunią św. punkt szczytowy liturgii tego dnia, która zgodnie z tradycją kończy się przeniesieniem eucharystycznego Ciała Chrystusa do adoracji, do tzw. Grobu Pańskiego.

gmb

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

9 kwietnia 2009

Triduum Paschalne - Wielki Czwartek        Podczas obrzędów Wielkiego Czwartku wierni gromadzą się wokół Chrystusa Pana na podobieństwo uczniów podczas Ostatniej Wieczerzy. Uczestniczą w tych samych wydarzeniach, tak samo przyjmują Ciało i Krew Pańską, tak samo, w obliczu zbliżającej się męki i śmierci krzyżowej, wysłuchują testamentu miłości, którym jest sam Chrystus w swoim Słowie.

gmb

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

26 marca 2009

Strona znów dostępna


        Po dwutygodniowej przerwie ponownie została uruchomiona nasza strona internetowa. Przerwa była spowodowana atakiem trojana (jedna z odmian wirusa komputerowego). Zapraszamy do częstych odwiedzin.

gmb


28 lutego 2009

Wycieczka dzieci i młodzieży naszej Parafii


        W sobotę 28 lutego grupa dzieci i młodzieży naszej parafii pojechała na wycieczkę w góry w okolice Białego Dunajca. Zanim oddaliśmy się białemu szaleństwu i zabawom na śniegu na świeżym powietrzu, odwiedziliśmy sanktuarium maryjne w Ludźmierzu. Historię tego świętego miejsca opowiedział Pan katecheta już w autokarze. Zaś wszystkie szczegóły dotyczące Królowej Podhala, Jej koronacji, pobytu Jana Pawła II i cennych pamiątek, które po sobie pozostawił omawiane były przez pana katechetę podczas zwiedzania.
        Z Ludźmierza wyruszyliśmy w kierunku Białego Dunajca i udaliśmy się do pensjonatu gdzie można było zjeść śniadanie i napić się ciepłej herbatki. Gdy wszyscy się już posilili i ubrali w stroje narciarskie pojechaliśmy na stok, by jeździć na nartach i sankach.
        Każdy z uczestników zabrał z sobą z domu narty, sanki, a nawet worki, na których zjeżdżaliśmy z górek. Tam każdy mógł się wyszaleć do woli.
        Wszyscy bardzo zadowoleni, radośni i bardzo szczęśliwi wróciliśmy do pensjonatu na pyszny obiad. Później był czas na odpoczynek i powrót do Śmiłowic.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

25 lutego 2009

Środa Popielcowa - rozpoczyna się Wielki Post        Rozpoczyna się kolejny wielki post w liturgii Kościoła oraz w naszym życiu. To czas przemiany naszych serc, czas w którym na nowo czynimy sobie postanowienia. Dzieci, młodzież i dorośli. Postanawiamy walczyć z nałogami i pokusami. Przyrzekamy sobie uporządkować nasze wnętrze, gdyż dobrze wiemy, że najbardziej niebezpieczne są zagrożenia wewnętrzne. Grzech, wady, nałogi – to są te choroby woli, które od wewnątrz zagrażają naszej wolności...
Tadeusz Ciwis
(do lektury całego artykułu zapraszamy w marcowym numerze gazetki parafialnej "Nasza Matka")

9 stycznia 2009

Spotkanie Noworoczne Seniorów naszego Sołectwa


        W piątek 9 stycznia 2009 r. – Rada Sołecka wraz z Sołtysem zaprosiła seniorów Śmiłowic na spotkanie Noworoczne w sali Ochotniczej Straży Pożarnej, połączone z przedstawieniem jasełkowym w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
        Oprócz seniorów honorowymi gośćmi tego spotkania byli:
· Proboszcz naszej parafii – ks. Antoni Cebula,
· Dyrektor szkoły – mgr Anna Kaniewska,
· Radny z naszego Sołectwa - Dariusz Gaschi.
        Życzenia Szczęśliwego Nowego Roku zdrowia i szczęścia życzył w imieniu swoim, jak i w imieniu całej Rady Sołeckiej Pan sołtys Józef Świerczyna.
        Wszystkich uczestników spotkania Przywitał również ks. Proboszcz – życząc:
* aby nikt nie czuł się samotny,
* abyśmy odczuwali obecność Boga i ludzi,
* opieki Bożej na cały rok.
        Zostaliśmy poczęstowani wspaniałym kołoczem, kawą, herbatą, słodyczami i owocami.
        Dzieci pod kierownictwem Pana Katechety i nauczycieli swoje występy dedykowały seniorom i gościom . Hasłem przedstawienia jasełkowego były słowa: „Cała Ziemia wita swego Zbawiciela”. Chrystus przyszedł do Swojej własności abyśmy Go powitali, przyjęli i z Nim byli od adwentowego oczekiwania do narodzin w Betlejem.
        W przedstawieniu dzieci powtarzały: „Europa czeka na Jezusa Chrystusa” ale nie tylko Europa Czeka na Niego, lecz wszyscy ludzie na każdym kontynencie. Chrystus nie przyszedł tylko do Narodu Wybranego lecz do każdego z nas.
        W przedstawieniu dzieci zawarły czas od Zwiastowania do Narodzenia w Betlejem była scena pokłonu pasterzy, pokłon trzech króli. Wszystko to przeplatane było śpiewem kolęd i pastorałek Występy dzieci wspomagał swoją grą nasz organista Pan Dominik . Po zakończeniu występów dzieci Pan Katecheta złożył wszystkim serdeczne życzenia wszelkiego dobra od Boga i ludzi. Sołtys i Ks. Proboszcz również w naszym imieniu dziękowali dzieciom za piękne, refleksyjne występy. Wzruszające były również chwile dzielenia się opłatkiem i wzajemne składanie sobie życzeń, oraz śpiewanie kolęd z uczuciem wzajemnej życzliwości i wdzięczności Bogu i ludziom. Spotkanie to zakończono z nadzieją na kolejne za rok.

St. B.

(Fotoreportaże są dostępne w naszej galerii.)

ARCHIWUM


Aktualności 2008Webmaster