roku.   Jesteś gościem na tej stronie od 14 września 2008.

  
Śmiłowice Serwis Przewodniczącego Episkopatu

Aktualności
24 grudnia 2011

„Z Narodzenia Pana dzień dziś wesoły”

[Boże Narodzenie 2011]

Ten Dzień Narodzin Jezusa Chrystusa jest nie tylko wesoły ale też zbawienny.
Zróbmy miejsce Jezusowi w naszym życiu i w naszych sercach,
by zbawienie stało się naszym udziałem. Gdzie Bóg tam przyszłość.
Tego życzą wszystkim parafianom i sympatykom parafii

Ks. Proboszcz Antoni
Ks. Andrzej

7 grudnia 2011

SPOTKANIE OPŁATKOWE W ŚMIŁOWICACH        W dniu 07.12.2011 w Sali OSP Śmiłowice odbyło się świąteczne spotkanie opłatkowe seniorów oraz osób samotnych. 87 osób obejrzało przedstawienie jasełkowe które przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej z Paniów.
        Rada Sołecka oraz Sołtys poczęstowali zaproszonych gości śląskim kołoczem, słodyczami, owocami oraz kawą. Zaproszeni seniorzy łamiąc się opłatkiem, składali sobie życzenia świąteczno noworoczne. Ks. Proboszcz Antoni Cebula poprowadził śpiew pięknych staropolskich kolęd.
        Dzień wcześniej w tej samej sali gościł Św. Mikołaj który obdarzył nasze grzeczne dzieci prezentami.
Sołtys J. Świerczyna

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)
6 grudnia 2011

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W ŚMIŁOWICACH        Jak co roku 6 grudnia śmiłowickie dzieci odwiedził Św. Mikołaj. Ponieważ nie było śniegu nie mógł przyjechać saniami, tylko przyleciał helikopterem i wylądował na dachu remizy strażackiej skąd zszedł po przygotowanej przez strażaków drabinie.
        Św. Mikołaja w imieniu dzieci przywitali Ks. Proboszcz Antoni Cebula i Sołtys Józef Świerczyna. Po przywitaniu się z dziećmi zaczęło się wręczanie prezentów. Dzieci w podziękowaniu za otrzymane łakocie śpiewały kolędy, piosenki o Św. Mikołaju, mówiły wierszyki.
        W imieniu dzieci dziękujemy Panu Sołtysowi i Radzie Sołeckiej za zorganizowanie spotkania oraz przygotowanie paczek dla dzieci.
gmb

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)
3 września 2011

IV PIESZA PIELGRZYMKA ...        3 września 2011 roku wyruszyła IV piesza pielgrzymka parafialna do Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego w Bujakowie.
        Pielgrzymi na pamiątkę otrzymali obrazek Matki Boskiej z dedykacją: " Wybierz się razem z nami na wspaniały pielgrzymkowy szlak. Jeśli będziesz szedł wytrwale, to w Bujakowie w obliczu Maryi ujrzysz BOGA znak".
        W piękny wrześniowy poranek udaliśmy się do Maryi - naszej ukochanej Matuchny, aby przez jej matczyne ręce upraszać łaski dla siebie, naszych rodzin, oraz wspólnoty parafialnej. Duchową i modlitewną opiekę nad nami sprawowali nasi kapłani: Ks. Proboszcz Antoni i Ks. Wikary Andrzej.
        Modląc się i śpiewając na chwałę Boga i Jego Matki, zdążaliśmy do celu naszego pielgrzymowania. Serdecznie powitali nas parafianie oczekujący przy Sanktuarium, którzy dojechali samochodami lub autobusem. Radośnie witamy Matkę Bożą Bujakowską słowami pieśni: "O Maryjo witam Cię, o Maryjo błagam Cię, o Maryjo pobłogosław wszystkie dzieci swe." W Sanktuarium uczestniczymy w Eucharystii sprawowanej przez naszych duszpasterzy w intencji parafian.
        Po uczcie eucharystycznej Ks. Proboszcz zaprosił pielgrzymów na agapę do bujakowskich ogrodów. Tradycyjnie poczęstowano pątników kiełbaskami z grilla, kołoczem i kawą. Miło spędziliśmy czas przy wspólnym śpiewie i zabawach.
        Serdeczne Bóg zapłać Ks. Proboszczowi i Ks. Wikaremu za ofiarę Mszy Św. Dziękujemy panu Sołtysowi i Radzie Sołeckiej za przygotowanie poczęstunku, niestrudzonej pani Krystynie za trud włożony w organizację pielgrzymki.
Wdzięczni pielgrzymi!!!
Szczęść Boże!!!
H.H.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)
20 sierpnia 2011

Rolnicy w Śmiłowicach mają własny sztandar        Dnia 20 sierpnia 2011r. odbyły się doroczne dożynki sołeckie. Rozpoczęły się Mszą św., podczas której ks. proboszcz Antoni Cebula poświęcił sztandar patrona rolników św. Izydora Oracza.
        Obchody swą obecnością uświetnili: starosta powiatu mikołowskiego Henryk Jaroszek oraz jego zastępca Henryk Zawiszowski, władze miasta – burmistrzowie i przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Socha, sołtysi sąsiednich sołectw i przewodniczący dzielnicy Kamionka, a także poczty sztandarowe rolników z Mikołowa, Bujakowa i Mokrego.
        W skład Śmiłowickiego pocztu weszli Piotr Garus, Antoni Ciszewski oraz Roman Kołodziej, który prezentował sztandar do poświęcenia. O finanse na sztandar postarali się burmistrz Adam Putkowski, radny Krzysztof Rogalski oraz sołtys Józef Świerczyna, natomiast rolnicy ze swojej składki ufundowali dla zaproszonych gości poczęstunek.
        W tym roku starostami dożynek byli Pani Izabela Waluga oraz Pan Piotr Drob który gospodarzy na 20 ha areale i zajmuje się hodowlą krów dojnych oraz bydłem opasowym. Podczas dożynek tradycyjnie zostali wyróżnieni właściciele najlepiej zadbanych posesji oraz ogródków. W tym roku wyróżnienia otrzymali Państwo Honorata i Krystian Sosna zamieszkali przy ul. Kawalca którzy zajmują się nie tylko kwiatami ale i również pysznymi warzywami na dowód czego Pan Krystian częstował biesiadników swoimi kiszonymi ogórkami. Następni wyróżnieni to Państwo Anna i Krzysztof Szczepanek oraz Wioletta i Tadeusz Ciszewski zamieszkały przy ul. Gliwickiej.
        O poczęstunek pysznym kołoczem z kawą oraz grochówką zadbały nasze panie oraz druhny z OSP. Przy rytmach muzyki i wspaniałej pogodzie bawiono się do późnych godzin wieczornych. A żeby uroczystość miała charakter doniosły, członkowie Bractwa Kurkowego oddali dwie salwy armatnie, aż zadrżało w Sołectwie.
        Korzystając z okazji dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tych wyjątkowych dożynek, a szczególnie radnemu Dariuszowi Gaschi oraz Remigiuszowi Kuś z żoną i rodzicami.
J.Ś.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)
27 czerwca 2011

Pielgrzymi ze Skoczowa w drodze do Częstochowy        Już po raz 11 przez naszą parafię przechodziła piesza pielgrzymka ze Skoczowa, zmierzająca do Matki Boskiej Częstochowskiej. Jako że nasza parafia nosi zaszczytne miano Matki Boskiej Częstochowskiej, jak moglibyśmy Jej czcicieli nie ugościć na pielgrzymim szlaku.
        Poczęstunek jaki przygotowaliśmy miał miejsce w remizie strażackiej. Dzięki uprzejmości strażaków i pana Sołtysa remiza otwarła przed naszymi gośćmi swe podwoje. Pielgrzymów ugościliśmy kawą i herbatą jak również pyszną zupą, którą przygotowała pani Teresa Ciwiś. Wszystkim posiłek bardzo smakował. Myślę, że wszyscy pojedli do syta.
        Jako ciekawostkę ksiądz prowadzący grupę przedstawił nam uczestniczkę pielgrzymki panią Barbarę Bylicę, która od 11 lat nieprzerwanie bierze w niej udział. Następnie nasz ksiądz Proboszcz udał się z pielgrzymami do kościoła gdzie grupa uczestniczyła we Mszy Św.
        Wszystkim organizatorom oraz osobom pomagającym ugościć pielgrzymów składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ.
C.W.B.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)
23 czerwca 2011

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w naszej parafii        Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po Mszy Świętej o godzinie 1000 złożyliśmy publiczne wyznanie wiary w Jezusa Eucharystycznego poprzez udział w procesji. Ołtarze w tym roku zostały przygotowane przy kapliczce i na ul. Kawalca. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe strażaków górników i kół różańcowych.
gmb

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)
19 czerwca 2011

Poświęcenie obrazu błogosławionego Jana Pawła II


JP II
        Dzisiaj na Mszy Św. o godzinie 800 został poświęcony obraz przedstawiający błogosławionego Jana Paweła II. Prośmy Go o orędownictwo za nami.
gmb

13 czerwca 2011

50-ta rocznica urodzin księdza Proboszcza

Drogi Księżę Proboszczu


Życzymy Tobie, byś przez całe swoje życie podążał z ufnością i nadzieją za Panem.
Wszystko, co robisz, czyń z młodzieńczą pasją.
Ciesz się światem i spotykanymi ludźmi, a Twoje serce niech przepełnia miłość,
którą podzielisz się z potrzebującymi. Pielęgnuj w sobie uśmiech, nie zatrać nigdy poczucia humoru.
Staraj się słuchać bardziej Boga niż ludzi, a On pokaże Tobie Prawdę i obdarzy swoim błogosławieństwem.

Rada Parafialna i parafianie

31 maja 2011

Salwatoriańskie Forum Młodych


Za kilka tygodni rozpoczną się wakacje. Marzeniem każdego ucznia i studenta jest by były intensywne, radosne, spędzone w świetnym towarzystwie i by trwały jak najdłużej.
Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom mamy przyjemność zaprosić Was na:

Salwatoriańskie Forum Młodych

Forum młodych
2 - 11 lipca 2011 w Dobroszycach (Dolny Śląsk)
To spotkanie ludzi spragnionych radykalizmu, wiary i zawiązywania przyjaźni aż po Królestwo Niebieskie.


7 maja 2011

Parafialna pielgrzymka do Leśniowa i Częstochowy        Leśniów, jako jedyne miejsce kultu religijnego na kuli ziemskiej, nosi nazwę: Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. Błogosławieństwa, zwane także sakramentaliami, są widzialnymi znakami ustanowionymi przez Kościół, przez które dokonuje się uświęcenie ludzi i uwielbienie Boga.
        7 maja 2011r. dzieci pierwszokomunijne naszej parafii z rodzicami wraz z grupą parafian pielgrzymują do sanktuariów maryjnych, aby przez ręce Maryi wyrazić wdzięczność Bogu za przyjęcie sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej. Szlak naszego pielgrzymowania prowadzi do sanktuariów w Leśniowie oraz Częstochowy.
        Leśniów to przepięknie położona miejscowość w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Miejsce o doskonałych walorach religijno-turystycznych. To właśnie tutaj znajduje się Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. W głównym ołtarzu umieszczona jest cudowna, łaskami słynąca figurka Matki Boskiej Leśniowskiej. Niestety obecnie bez koron, skradziono je w grudniu. Przed obliczem Matki Boskiej Leśniowskiej odświętnie ubrane dzieci pierwszokomunijne naszej parafii przyjęły Jezusa do swoich serc. Mszę św. celebrował ks. Proboszcz. Historię sanktuarium przybliżył nam ojciec Paulin. To właśnie ojcowie i bracia Paulini opiekują się tym sanktuarium.
        Krótki relaks, posiłek, zaczerpnięcie wody z cudownego źródełka. Uczestniczymy w Drodze Krzyżowej wypraszając łaski dla naszych rodzin. Częstochowa to kolejny etap naszego pielgrzymowania. Udajemy się przed oblicze Matki Boskiej Królowej Polski. Jak zawsze w kaplicy Cudownego Obrazu rozmodlone tłumy wiernych. W maju szczególnie króluje biel. To pierwszokomunijne dzieci ze wszystkich zakątków naszego kraju przyjeżdżają do Tronu Królowej Polski, by za jej pośrednictwem podziękować Bogu za dar Komunii Św.
        Umocnieni duchowo wracamy autokarem do Śmiłowic.
        Pielgrzymi wyrażają serdeczne podziękowania ks. Proboszczowi za odprawienie mszy św., wspólną modlitwę i śpiew na chwalę Boga i jego Matki. Bóg zapłać!
        Dziękujemy pani Krystynie za trud włożony w przygotowanie pielgrzymki. Szczęść Boże!
H.H.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)
1 maja 2011

I Komunia Święta        Dzisiaj sześcioro dzieci z naszej parafii przyjęło pierwszą Komunię Św. Radujmy się wraz z nimi i ich rodzinami.
gmb

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)
1 maja 2011

Beatyfikacja Jana Pawła II


[Rozmiar: 27469 bajtów]
        „Dziś radosny dzień dla całego Kościoła. W niedzielę Miłosierdzia Bożego zostaje wyniesiony na ołtarze nasz rodak Jan Paweł II. Prośmy Go o orędownictwo za nami.
ks. proboszcz Antoni Cebula SDS

24 kwietnia 2011

Reaktywacja Dzieci Maryi        „W parafii została reaktywowana grupa Dzieci Maryi. Więcej informacji na podstronie "Dzieci Maryi".
Administrator strony


24 kwietnia 2011

Zmartwychwstanie


Zmartwychwstanie
        „Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg.
        Anioł zaś przemówił do niewiast: Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział.”
(Mt 28, 1-3. 5-6a)

Zmartwychwstał Baranek Boży,
niech każdy swe serce otworzy,
na miłość, radość i pogodę ducha
Kto wierzy w Niego niech słów Jego słucha
Zbawiciel z martwych powstał, Alleluja
weselmy się bo radosny dzień dziś nastał, Alleluja!


Administrator strony


21-23 kwietnia 2011

«Triduum» paschalne szczytowym momentem roku liturgicznego


[Rozmiar: 34901 bajtów]

Drodzy bracia i siostry!


        Przeżywamy święte dni, skłaniające do medytacji nad głównymi wydarzeniami naszego odkupienia, które są główną treścią naszej wiary. Jutro rozpoczyna się Triduum paschalne, szczytowy moment całego roku liturgicznego, w którym jesteśmy wezwani do wyciszenia i modlitwy, by kontemplować tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana.
        Ojcowie Kościoła często nawiązują w homiliach do tych dni, które — jak zauważa św. Atanazy w jednym ze swoich Listów paschalnych — wprowadzają nas «w ten czas, pozwalający nam poznać nowy początek, dzień świętej Paschy, w której Pan się ofiarował» (Listy 5, 1-2: pg 26, 1379).
        Zachęcam was zatem do głębokiego przeżywania tych dni, aby każdy w swoim życiu postanowił ofiarnie i stanowczo przylgnąć do Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał.
        Msza św. Krzyżma, poranne preludium Wielkiego Czwartku, zgromadzi jutro rano prezbiterów wraz z ich biskupem. Podczas wymownej celebracji eucharystycznej, która zwykle sprawowana jest w katedrach diecezjalnych, zostaną poświęcone olej chorych, olej katechumenów oraz krzyżmo. Ponadto biskup i prezbiterzy odnowią przyrzeczenia kapłańskie, złożone w dniu święceń. W tym roku gest ten ma szczególną wymowę, ponieważ wpisany jest w kontekst Roku Kapłańskiego, który ogłosiłem dla upamiętnienia 150. rocznicy śmierci Świętego Proboszcza z Ars. Chciałbym powtórzyć wszystkim kapłanom życzenie nadziei, jaką wyraziłem w zakończeniu Listu na rozpoczęcie tego Roku: «Jeśli idąc za przykładem Świętego Proboszcza z Ars, pozwolicie, by Chrystus was zdobył, wy również staniecie się we współczesnym świecie posłańcami nadziei, pojednania i pokoju!».
        Jutro po południu będziemy obchodzić ustanowienie Eucharystii. Pisząc do Koryntian, apostoł Paweł utwierdzał pierwszych chrześcijan w prawdzie o tajemnicy eucharystycznej, przekazując im to, czego sam się dowiedział: «Pan Jezus tej nocy, której został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy, połamał i rzekł: 'To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę!' Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: 'Kielich ten jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!'» (1 Kor 11, 23-25). Słowa te ukazują jasno zamiar Chrystusa: pod postaciami chleba i wina On staje się obecny w sposób rzeczywisty, poprzez swoje Ciało wydane za nas i Krew przelaną jako ofiara Nowego Przymierza. Jednocześnie ustanawia On apostołów oraz ich następców szafarzami tego sakramentu, który powierza swojemu Kościołowi jako najwyższy dowód swojej miłości.
        Ponadto wymownym obrzędem przypomnimy gest Jezusa umywającego nogi apostołom (por. J 13, 1-25). Akt ten staje się dla ewangelisty symbolem całego życia Jezusa i objawia Jego miłość do końca, miłość nieskończoną, która ma moc uzdolnić człowieka do komunii z Bogiem i uczynić go wolnym. Pod koniec liturgii Wielkiego Czwartku Kościół umieszcza Najświętszy Sakrament w specjalnie przygotowanym miejscu, ma to symbolizować samotność w Getsemani i śmiertelną udrękę Jezusa. Przed Najświętszym Sakramentem wierni kontemplują Jezusa w godzinie Jego samotności i modlą się, aby wyeliminowano wszelkie formy samotności w świecie. Ta liturgiczna droga stanowi również zachętę, by dążyć do głębokiego spotkania z Panem na modlitwie, by rozpoznać Jezusa pośród samotnych, by czuwać z Nim oraz uczyć się głosić Go jako światło własnego życia.
        W Wielki Piątek będziemy wspominać mękę i śmierć Pana. Na odpuszczenie grzechów ludzkości, Jezus zechciał złożyć swoje życie w ofierze, wybierając w tym celu najokrutniejszą i najbardziej upokarzającą śmierć — ukrzyżowanie. Ścisły związek łączy Ostatnią Wieczerzą i śmierć Jezusa. Podczas wieczerzy Jezus daje swoje Ciało i swoją Krew, czyli swoje ziemskie życie, samego siebie, antycypując swoją śmierć i czyniąc ją aktem miłości. I tak w śmierci, będącą ze swej natury końcem, zerwaniem wszelkich więzi, On daje siebie, czyni z niej narzędzie zbawienia i obwieszcza zwycięstwo miłości. W ten sposób Jezus staje się kluczem do zrozumienia Ostatniej Wieczerzy, która jest antycypacją przemiany okrutnej śmierci w dobrowolną ofiarę, w akt miłości, odkupiającej i zbawiającej świat.
        Wielką Sobotę charakteryzuje głęboka cisza. W kościołach ozdoby są pozdejmowane i nie przewiduje się szczególnej liturgii. W tym czasie oczekiwania i nadziei wierni są zachęcani do modlitwy, refleksji i nawrócenia, również przez sakrament pojednania, aby — wewnętrznie odnowieni — mogli uczestniczyć w świętowaniu Paschy.
        W noc Wielkiej Soboty, podczas uroczystej Wigilii Paschalnej, «matki wszystkich wigilii», ta cisza zostanie przerwana śpiewem Alleluja, zwiastującym zmartwychwstanie Chrystusa i obwieszczającym zwycięstwo światła nad ciemnościami, życia nad śmiercią. Kościół będzie się radował ze spotkania ze swym Panem, wkraczając w dzień Paschy, którą Pan rozpoczyna, powstając z martwych.
        Drodzy bracia i siostry, przygotujmy się do głębokiego przeżywania bliskiego już Świętego Triduum, abyśmy byli coraz głębiej włączeni w misterium Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał. Niech w tej duchowej drodze towarzyszy nam Najświętsza Dziewica. Niech Ona, która towarzyszyła Jezusowi podczas Jego męki i była obecna pod krzyżem, wprowadzi nas w misterium paschalne, byśmy mogli doświadczyć radości i pokoju Zmartwychwstałego.
        W tym duchu już teraz składam najserdeczniejsze życzenia błogosławionych świąt wielkanocnych wam wszystkim, a także waszym wspólnotom i wszystkim bliskim wam osobom.

Papież Benedykt XVI

(Fotoreportaże są dostępne w naszej galerii.)

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

03 - 05 kwietnia 2011
Ks. Tomasz Raćkos SDS

Niedziela
- Hymn do Ducha Św. i modlitwa na rozpoczęcie rekolekcji na początku Mszy Św.
- Nauki ogólne na każdej Mszy Św. /sobota 02.04.11. - 1800, niedziela 800, 1000, 1430/ i kazanie Pasyjne
- Nauka rekolekcyjna dla mężczyzn 1530
Poniedziałek
- Nauka ogólna na Mszy Św. o 800
- Nauka ogólna na Mszy Św. o 1800
- Nauka rekolekcyjna dla młodzieży po Mszy Św. o 1800
Wtorek
- Nauka ogólna na Mszy Św. o 800 i Błogosławieństwo Boże na zakończenie
- Nauka ogólna na Mszy Św. o 1800 i Błogosławieństwo Boże na zakończenie
- Nauka rekolekcyjna dla kobiet po Mszy Św. o 1800


2 lutego 2011

Spotkanie Rady Parafialnej        Dnia 2 lutego, na probostwie, odbyło się zebranie Rady Duszpasterskiej i Zespołu Charytatywnego naszej parafii.
        W trakcie spotkania wyraziliśmy naszą radość z zakończenia procesu beatyfikacyjnego Ojca Św. Jana Pawła II. W tym samym dniu, w którym została wyznaczona data beatyfikacji Jana Pawła II na dzień 1 maja br., wydano dekret o heroiczności cnót Ojca Franciszka Jordana – założyciela Salwatorianów.
        Podczas spotkania ks. proboszcz poruszył problem niskiej frekwencji parafian na niedzielnych Mszach Świętych. Nie jest również zbyt dobrze z czytaniem prasy katolickiej. Zebraniu towarzyszył śpiew kolęd. Zebranie zakończyło się wspólną modlitwą.

R.D.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

ARCHIWUM


Aktualności 2010


Aktualności 2009


Aktualności 2008
Webmaster