roku.   Jesteś gościem na tej stronie od 14 września 2008.

  
Śmiłowice

Aktualności
25 grudnia 2015

Pasterka

24 grudnia o godz. 2200 rozpoczęliśmy w naszym kościele mszą świętą, tzw. Pasterką uroczystość Świąt Bożego Narodzenia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. Znów po blisko 11 miesiącach mogliśmy śpiewać kolędy.

gmb
(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

20 grudnia 2015

"Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli"

bn04 (117 kB)

Niech spotkanie z Jezusem w ten święty czas Bożego Narodzenia
będzie dla każdego z nas źródłem miłości pokoju i radości.
Bądźmy świadkami Słowa, które stało się ciałem
i zamieszkało między nami.

Z pamięcią we Mszy Św. Pasterskiej
ks. proboszcz Antoni Cebula SDS

20 grudnia 2015

KOLĘDA 2016

28.12.2015

 poniedziałek ul. Elsnera

 15.30

29.12.2015

 wtorek ul. Jarzębinowa i Kawalca /lewa str./

 15.30

30.12.2015

 środa ul. Kawalca /bloki/

 15.30

02.01.2016

 sobota ul. Kawalca /prawa str./

 14.30

03.01.2016

 niedziela ul. Kawalca /domki/

 15.30

04.01.2016

 poniedziałek ul. Reta Śmiłowicka /od str. Kamionki/ i leśniczówki

 15.30

05.01.2016

 wtorek ul. Reta Śmiłowicka /do rodz. Kołodziej/

 15.30

06.01.2016

 środa ul. Łączna

 15.30

07.01.2016

 czwartek ul. Zgody i Gliwicka / do rodz. Gierlotka/

 15.30

08.01.2016

 piątek ul. Gliwicka /od rodz. Szczepanek do rodz. Gracka/

 15.30

09.01.2016

 sobota ul. Gliwicka /od Sjesty/

 14.30

10.01.2016

 niedziela ul. Jesionowa, Bukowa, Cisów

 15.30

 

 kolęda dodatkowa ustalana indywidualnie

 

ks. proboszcz Antoni Cebula SDS

29 listopada 2015

Roraty i świeca roratnia

Skąd wzięła się nazwa roraty i dlaczego świece nazywamy "świecami roratnimi"?

Nazwa "roraty" pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej rozpoczęciu Mszy św. w okresie Adwentu: "Rorate coeli de super... (niebiosa rosę spuśćcie nam z góry...)".

W Polsce najstarsze ślady Mszy św. Roratniej sięgają XIII w. Według zachowanych dokumentów Msza św. roratnia gromadziła liczne rzesze wiernych w katedrze wawelskiej. Wszystkie stany państwa (król, duchowieństwo, senatorowie, szlachta, rycerze, mieszczanie i chłopi, kolejno zapalali jedną świecę siedmioramiennego świecznika wypowiadając słowa: "jestem gotowy na sąd Boski". Dzisiaj, w nawiązaniu do tej pięknej, średniowiecznej tradycji, symbolem naszej gotowości na przyjście Jezusa są cztery świece zapalane w kolejne tygodnie Adwentu.

Świeca roratnia (zwana też roratką) jest jeszcze jednym ważnym symbolem w naszej liturgii. Ta płonąca świeca, ozdobiona często niebieską wstęgą, przypomina nam postać Maryi, Matki Jezusa, która jest dla nas najlepszym przykładem gotowości na przyjęcie oczekiwanego Mesjasza.

ks. Krzysztof Gajewski SDS
http://www.katolik.pl

26 września 2015

VIII Parafialna Pielgrzymka do Matki Boskiej Bujakowskiej

Dnia 26 września 2015 roku odbyła się VIII Piesza Pielgrzymka Parafialna do Sanktuarium Matki Boskiej Opiekunki Środowiska Naturalnego w Bujakowie. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody trasę pokonało pieszo 20 osób. Wielu innych dotarło na miejsce samochodami lub autobusem. Wymarsz nastąpił o godzinie 8:00. Na miejsce pielgrzymi dotarli ok. godziny 10:00. Powitali nas tam zastępca miejscowego Proboszcza oraz zmotoryzowani pielgrzymi. Po pamiątkowym zdjęciu przed kościołem nasz Ksiądz Proboszcz odprawił Mszę Św. Następnie odbyła się tradycyjna agapa - kiełbaski z grilla, kołocz, kawa i herbata. Wspólny czas umilił nam graniem na gitarze Ksiądz Proboszcz. Dziękujemy serdecznie Pani Krysi Michalskiej za organizację pielgrzymki, Państwu Kołodziejczyk za przygotowanie poczęstunku, a Sołtysowi i radzie sołeckiej za zasponsorowanie poczęstunku. Dziękujemy takŜe Księdzu Proboszczowi za poprowadzenie pielgrzymki, odprawienie Mszy Św. oraz grę na gitarze.

A.B.
(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

30 sierpnia 2015

Odpust Parafialny A.D. 2015

W niedzielę 30.08.2015 świętowaliśmy Odpust Parafialny ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Tradycyjnie o godz. 11:00 odprawiona została uroczysta Suma odpustowa, koncelebrowana przez 4 księży. Bezpośrednio po niej odbyła się procesja teoforyczna. Jak co roku świętowanie, zwłaszcza najmłodszym, umiliły budy odpustowe z piernikami i zabawkami.

A.B.
(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

22 sierpnia 2015

Dożynki sołeckie w Śmiłowicach

Dożynki w Sołectwie Śmiłowice rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, którą odprawili ks. Proboszcz Antoni Cebula oraz pochodzący z naszej parafii ks. Ludwik Kołodziej, który obecnie jest na urlopie w Polsce. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przy lekko padającym deszczyku przemieścił się na teren rekreacyjno sportowy.

Panie oraz Starostowie dożynek jechali w pięknym powozie przygotowanym na tę okazję przez naszego radnego Remka Kusia. W tym roku starostami dożynek byli Państwo Ewa i Roman Kołodziej zamieszkali przy ul. Reta Smiłowicka. W dalszej części świętowania sołtys przywitał starostów dożynek, rolników, mieszkańców sołectwa oraz zacnych gości. Swoją obecnością dożynki uświetnili między innymi pani Senator Izabela Kloc, pan Burmistrz Stanisław Piechula wraz z żoną oraz jego zastępca Bogdan Uliasz, przewodniczący Rady Miasta Michał Rupik, przewodniczący Rady Powiatu pan Adam Lewandowski, ks. proboszcz, władze lokalne wraz z radnym Remigiuszem Kusiem. Tradycyjnie, jak co roku z rąk Pana Burmistrza, naszego radnego oraz przewodniczącego komisji zostały wręczone wyróżnienia właścicielom najładniej urządzonych posesji. Nagrody ufundował pan Radny Remek. Wyniki konkursu z protokołu komisji umieszczono w informacjach sołeckich. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały poczęstunek: własnoręcznie ugotowaną grochówkę oraz śląski kołocz i kawę. Swoim wesołym występem zespół Optima bawił mieszkańców do późnych godzin wieczornych. Korzystając z okazji Sołtys dziękuje serdecznie za pomoc przy organizacji dożynek strażakom z OSP, paniom z KGW, starostom dożynek, wszystkim członkom Rady Sołeckiej, panu Andrzejowi Burakowskiemu za pyszny wkład do grochówki, a szczególnie radnemu Remigiuszowi Kusiowi za wszechstronną pomoc w organizacji, wystawę swoich pojazdów oraz przewóz w korowodzie zacnych gości. Do zobaczenia na DOŻYNKACH 2016.

Sołtys sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna

(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

16 sierpnia 2015

Coroczna Piekarska Pielgrzymka kobiet

Nasza coroczna pielgrzymka przypadająca zawsze w pierwszą niedzielę po święcie Wniebowzięcia NMP rozpoczęła się przed kościołem. Czekał tutaj na nas autokar. Wyruszyłyśmy o godz. 630. Przed wyjazdem przyszedł nasz ksiądz proboszcz by razem z nami odmówić krótką modlitwę i udzielić nam błogosławieństwa na drogę. Na trasie dołączyły do nas panie z sąsiednich parafii (Paniowy, Borowa Wieś). Bardzo szybko dojechałyśmy do celu. Z naszego postoju nie musiałyśmy daleko iść aby dotrzeć na Wzgórze Kalwaryjskie. Zdążyłyśmy na całe "godzinki" i "różaniec". Potem były przywitania i Msza święta.

Pielgrzymka nasza przypadła na 90-tą rocznicę istnienia naszej Archidiecezji oraz 90-tą rocznic koronacji obrazu MB Piekarskiej. A teraz chciałabym przytoczyć parę słów które skierował do Nas Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

 1. Pierwsza sprawa to kwestia pracy kobiet. Wiem, że wiele z was łączy pracę zawodową z obowiązkami w małżeństwie i rodzinie. Często jesteście z tego powodu przemęczone i przepracowane. Jednak praca zawodowa daje wam też satysfakcję i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz własnej wartości.
  Kościół docenia Wasze zaangażowanie i ducha ofiary, rozumie Wasze ambicje i dostrzega problemy, modli się z Wami i za Was, abyście podołały tak licznym obowiązkom. Niech Wasi bliscy doceniają Waszą pracę, niech Wam pomagają ją wykonywać, zwłaszcza tą domową, a odpowiedzialni za rozwiązania prawne i instytucjonalne czynią ją lżejszą i lepiej opłacaną.
 2. Nowym zjawiskiem jest przedsiębiorczość kobiet. Coraz więcej z Was prowadzi własne, często rodzinne firmy. I za to należy się uznanie i podziękowanie. Drogie Siostry! Cenimy każdą Waszą pracę i społeczne zaangażowanie; każde Wasze poświęcenie i włączenie się w budowanie Kościoła i społeczeństwa. Kościół górnośląski nie byłby takim, jakim jest, gdyby nie wielopokoleniowe rodziny i pokolenia naszych matek. Bądźcie wiernymi kontynuatorkami tego dziedzictwa! Bardzo Was o to serdecznie prosimy.
 3. Społeczeństwo Polski starzeje się i coraz więcej osób potrzebuje opieki medycznej. Niestety zaczyna brakować pielęgniarek i personelu medycznego. Wiele z nich ma słuszne poczucie ciągłego niedowartościowania przez system opieki zdrowotnej. Wielu dyrektorów szpitali zatrudnia personel medyczny „na kontraktach”, co nie sprzyja stabilności pracy. Wszystko to zmusza znaczną część pielęgniarek do szukania pracy poza zawodem; a nawet granicami naszego kraju. Te, które pozostają, pracują często ponad siły i możliwości, ze szkodą dla zdrowia i rodziny.
  Panie Ministrze Zdrowia z Górnego Śląska, życzymy sukcesów w uzdrawianiu służby zdrowia i prosimy o dialog ze związkami zawodowymi i uznanie słusznych postulatów pielęgniarek. Każdy, kto zna szpital z pozycji pacjenta niech wesprze wołania pielęgniarek o podwyżkę płac i godne warunki pracy.
 4. Kolejna kwestia, to duszpasterska troska, z jaką zatrzymujemy się przy kobietach, których sakramentalny związek małżeński i rodzina przeżywają kryzys; czy też z różnych przyczyn uległy rozpadowi. Drogie Siostry, chcę Was zapewnić, że z powodu tych trudnych sytuacji nie jesteście ani napiętnowane, ani wykluczone z Kościoła. Kościół Wam towarzyszy i razem z Wami przeżywa dramat rozpadu małżeństwa i rodziny, którego ofiarą są przede wszystkim dzieci.
  W trudnych sytuacjach niech oparciem będzie duszpasterstwo. W kilku punktach naszej archidiecezji powstały ogniska Wspólnoty Trudnych Małżeństw – Sychar. Działają z przekonaniem, że każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania. Ważna jest rola mediatorów, ludzi dobrej rady.
  Nasza archidiecezja prowadzi od ponad 25 lat jedyny w Polsce, całodobowy telefon zaufania; telefon dobrej rady! Nie otrzymuje on żadnych zewnętrznych dotacji, dyżurują przy nim wykwalifikowani wolontariusze, przeważnie kobiety, a utrzymuje go parafia mariacka w Katowicach. Wszystkim, którzy angażują się w ten telefon, dziękujemy. Wszystkim, którzy, korzystają z niego: nie traćcie nadziei!
C.W.B.
(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

25 lipca 2015

Oferta pielgrzymkowa do Ziemi Świętej

Poniżej oferta pielgrzymkowa jaką dla naszej parafii otrzymaliśmy z firmy "TotusTour". Jest to nowoczesne biuro pielgrzymkowe działające na terenie całego kraju. Oferuje kompleksową usługę realizacji pielgrzymek do miejsc kultu chrześcijaństwa zlokalizowanych na całym świecie. Poniżej program oraz szczegóły pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Aby obejrzeć ofertę kliknij w obrazek poniżej
Pielgrzymka do Ziuemi Świętej
Ksiądz Proboszcz Antoni Cebula

29 czerca 2015

Ugościliśmy pielgrzymów ze Skoczowa

Pierwsze dni wakacji w naszej parafii wiążą się bardzo ściśle z polską tradycją pielgrzymkową. Jak co roku witamy w naszych progach utrudzonych ludzi, którzy zmierzają do Jasnogórskiej Pani. "Idą z dala, idą utrudzeni...", by podziękować, by prosić aby ONA wstawiła się za Naszą Ojczyzną, naszymi rodzinami itp.

W tym roku pielgrzymka ze Skoczowa liczyła około 60 osób. Ugościliśmy ich w naszej remizie strażackiej gdzie przywitali ich nasz Pan Sołtys Józef Świerczyna oraz Proboszcz Antoni Cebula. Skoczowianie chcieli podziękować też Bogu za to, że przed 20 laty mogli gościć u siebie zacnego gościa, jakim był Papież Jan Paweł II, podziękować za Jego beatyfikację, prosić o Jego wstawiennictwo. Dlatego tez z pieśniami oazowymi, które On bardzo lubił idą przez pola, lasy i drogi naszych miast.

My jako parafia p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej ugościliśmy tych strudzonych pielgrzymów. Zrobili sobie u nas postój, posilili się ciepłą strawą, dali odpocząć zmęczonym nogom, uczestniczyli we Mszy św. i dalej ruszyli na swój pielgrzymi szlak.

W imieniu pielgrzymów jak i organizatorów dziękujemy wszystkim którzy w jakikolwiek sposób służyli swoją pomocą, ofiarą, pracą aby ten poczęstunek i przyjęcie gości było udane i z sercem.

BÓG ZAPŁAĆ
C.W.B.

(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

23 czerwca 2015

Oferty pielgrzymkowe Włochy i Grecja

Poniżej oferty pielgrzymkowe jakie dla naszej parafii otrzymaliśmy z firmy "CarpeDiem Pielgrzymki". Oferty te są w cenach promocyjnych. od 08 grudnia 2015 do listopada 2016 w Rzymie odbywa się Rok Święty Miłosierdzia, ogłoszony przez Papieża Franciszka. Z tej okazji będą otwarte Drzwi Święte w Bazylice Św. Piotra i w innych bazylikach. Dlatego można by zorganizować na początku przyszłego roku pielgrzymkę do Włoch. Równie ciekawy prpogram ma pielgrzymka do Grecji. Chętnych prosimy o zgłaszanie się.

Aby obejrzeć ofertę kliknij w obrazek poniżej
Pielgrzymkad do Włoch Pielgrzymkad do Grecji
Ksiądz Proboszcz Antoni Cebula

13 czerwca 2015

Urodziny Księdza Proboszcza

15urodziny (108 kB)
Rada Parafialna

4 czerwca 2015

Boże Ciało

W czwartek obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po msze Św. o godz. 1000 złożyliśmy publiczne wyznanie wiary w Jezusa Eucharystycznego poprzez udział w procesji teoforycznej. W tym roku przygotowaliśmy ołtarze przy kapliczce i na ul. Kawalca. Procesję uświetniły poczty sztandarowe.

gmb
(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria.)

5 kwietnia 2015

Wielkanoc - Rezurekcja

gmb

5 kwietnia 2015

Życzenia Wielkanocne

Życzenia
Ksiądz Proboszcz Antoni Cebula

2 kwietnia 2015

Wielki Czwartek - święto Kapłanów

Czcigodny Księże Proboszczu!

Wielki Czwartek to szczególny, wyjątkowy dzień w roku liturgicznym Kościoła. W Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus ustanowił sakramenty - Eucharystii i Kapłaństwa. Dzisiaj wszyscy kapłani obchodzą swoje święto.

Z tej okazji kierujemy do Ciebie, czcigodny Kapłanie z serc naszych płynące życzenia: obfitych łask Ducha Świętego w pracy duszpasterskiej, Bożego Błogosławieństwa, opieki Matki Bożej ,nieustającego zapału w realizacji powołania na rzecz wspólnoty Kościoła Świętego. Niech cechuje Cię wytrwałość a w obliczu trudności nie poddawaj się zniechęcenie.

Na twitterze Papież Franciszek napisał, cytuję: "Bądźcie blisko waszych kapłanów z miłością i modlitwą, aby zawsze byli pasterzami według serca Bożego". Drogi naszym sercom Duszpasterzu, wdzięczni parafianie, pomni na słoa Ojca Świętego, zapewniają Cię o modlitewnej pamięci!

Szczęść Boże!

Parafianie
(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria.)

31 marca 2015

Święte Triduum Paschalne

Mimo, że Święta Bożego Narodzenia są bliskie naszemu sercu, to najważniejszym świętem chrześcijańskim jest Wielkanoc. To Zmartwychwstanie otwarło nam nadzieję na życie wieczne. Wielkanoc jest wpleciona w Święte Triduum Paschalne. Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa to szczyt roku liturgicznego. Święta wielkanocne są rozciągnięte w czasie.

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Św. Wieczerzy Pańskiej, która uobecnia to, co Chrystus uczynił w Wieczerniku przed swoją męką i śmiercią.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek liturgia prowadzi nas do krzyża Naszego Pana Jezusa Chrystusa.

W Wielką Sobotę wieczorem rozpoczynamy liturgię Wigilii Paschalnej, która jest radością świętowania Zmartwychwstania. Śpiewamy Alleluja.

Rezurekcja

Triduum Paschalne kończy się w I dzień Świąt Wielkanocnych kiedy odmawiamy drugie nieszpory. Zapraszamy wszystkich do kościoła, by budować żywy Kościół i świętować te najważniejsze dni naszej wiary.

Rezurekcja
Ksiądz Proboszcz Antoni Cebula

22 lutego 2015

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

rek15 (71 kB)
Ksiądz Proboszcz Antoni Cebula

16 stycznia 2015

Wybory Sołtysa oraz Rady Sołeckiej na kadencję 2015 - 2018

Dnia 16 stycznia 2015 r. w sali OSP Śmiłowice odbyły się wybory sołtysa. Śmiłowiczanie popisali się bardzo dobrą frekwencją. Na spotkaniu wyborczym wszystkie miejsca w sali były zajęte, trzeba było dostawiać krzesła. Nawet w trakcie samych już wyborów dochodzili jeszcze mieszkańcy i trzeba było dodrukować kart. Za stołem prezydialnym zasiedli między innymi nowy burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula, nasz odchodzący sołtys Józef Świerczyna, Radny Remigiusz Kuś oraz ksiądz proboszcz Antoni Cebula.

soltys15-1 (111 kB)
 1. Na początku odchodzący Pan Sołtys przeczytał sprawozdanie z pracy Rady Sołeckiej poprzedniej kadencji.
 2. Następnie były głosy i wnioski po sprawozdaniu.
 3. Wybór komisji skrutacyjnej, w skład komisji weszli:
  • Jadwiga Sosna
  • Małgorzata Kurpas
  • Michał Pietrzyk
 4. Wybory sołtysa. Był tylko jeden kandydat Józef Świerczyna.

Zostały wydane 92 karty z czego za kandydatem zagłosowały 92 osoby. Nikt się nie wstrzymał ani nie było głosów nieważnych. Tak więc nowym sołtysem został Józef Świerczyna

 1. Wybór Rady Sołeckiej, kandydaci to:
  1. p. Krzysztof Gracyalny
  2. p. Krystyna Kołodziejczyk
  3. p. Alina Dunia Kalisz
  4. p. Mirosław Orzechowski
  5. p. Bogdan Kolarczyk
  6. p. Stefan Gierlotka
  7. p. Mariusz Babiec
  8. p. Mieczysław Pełka
  9. p. Roman Kołodziej
  10. p. Piotr Garus

Tak jak wcześniej zostały wydane 92 karty. Z czego 91 głosów było ważnych, 1 nieważny.

 1. Skład nowej Rady:
  1. p. Krzysztof Gracyalny
  2. p. Krystyna Kołodziejczyk
  3. p. Alina Dunia Kalisz
  4. p. Mirosław Orzechowski
  5. p. Bogdan Kolarczyk
  6. p. Stefan Gierlotka
  7. p. Mariusz Babiec
  8. p. Mieczysław Pełka
  9. p. Roman Kołodziej

Nasz nowy-stary sołtys złożył serdeczne podziękowania za tak liczną frekwencję i obdarzenie Go ponownie zaufaniem. Obiecał, że nie zawiedzie, a my Mu wierzymy. Na tym zakończono zebranie.

CWB

ARCHIWUM

Aktualności 2014

Aktualności 2013

Aktualności 2012

Aktualności 2011

Aktualności 2010

Aktualności 2009

Aktualności 2008Webmaster