roku.   Jesteś gościem na tej stronie od 14 września 2008.

  
Śmiłowice

Aktualności
24 grudnia 2016

Pasterka

gmb
(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

24 grudnia 2016

Boże Narodzenie

2017_bn (180 kB)
ks. Proboszcz Antoni Cebula sds

18 grudnia 2016

Plan Kolędy 2017

·         28.12.2016 środa ul. Elsnera – 15.30

·         29.12.2016 czwartek ul. Jarzębinowa i Kawalca /lewa str./ - 15.30

·         30.12.2016 piątek ul. Kawalca /bloki/ - 15.30

·         2.01.2017 poniedziałek ul. Kawalca /prawa str./ - 15.30

·         3.01.2017 wtorek ul. Kawalca /domki/ - 15.30

·         4.01.2017 środa ul. Zgody i Gliwicka /do rodz. Gierlotka/ - 15.30

·         5.01.2017 czwartek ul. Gliwicka /od rodz. Sczepanek do rodz. Gracka/ - 15.30

·         6.01.2017 piątek ul. Łączna – 15.30

·         7.01.2017 sobota ul. Reta Śmiłowicka /od str. Kamionki/ i leśniczówki – 14.30

·         8.01.2017 niedziela ul. Reta Śmiłowicka /do rodz. Kołodziej/ - 15.30

·         9.01.2017 poniedziałek ul. Gliwicka /od Sjesty/ - 15.30

·         10.01.2017 wtorek ul. Jesionowa, Bukowa, Cisów – 15.30

·         kolęda dodatkowa ustalana indywidualnie

ks. Proboszcz Antoni Cebula sds

13 listopada 2016

Refleksja gospodarcza

Powoli dobiega końca jeszcze jeden rok naszego życia, rok liturgiczny, rok duszpasterski, a w nim bardzo ważne chwile parafialnych misji św. Obok tych najważniejszych chwil, są i te elementy, które składają się na życie naszej parafii, które pozwalają nam modlić się w godziwych warunkach i są wyrazem naszej wiary.

W tym roku, jak w każdym, zostały wykonane prace przy naszym kościele i probostwie:

 1. odnowienie ogrodzenia wokół kościoła o długości około 100 m.( wartość około kilkanaście tys. zł)
 2. wymiana okien na probostwie ( 4 okna – ponad 6 tys. zł.)
 3. wymalowanie kilku pomieszczeń na probostwie i urządzenie pokoju przy zakrystii.
 4. jak, co roku na ogrzewanie domu i kościoła wydaje się około 10 tys. zł.

Niestety budżet naszej parafii nie wystarcza na sfinansowanie tych remontów. Dlatego składam serdeczne Bóg zapłać sponsorom, którzy pomogli wykonać te inwestycje. Szkoda, że większa część mieszkańców naszej parafii nie dokłada się do naszego wspólnego dobra.

Wszystkim naszym parafianom, którzy to rozumieją i składają się na nasze wspólne dobro składam serdeczne podziękowania. Niech Bóg błogosławi.

ks. Proboszcz Antoni Cebula sds

15 października 2016

Różaniec pod leśnym krzyżem

Różanieć pod leśnym krzyżem Różanieć pod leśnym krzyżem Różanieć pod leśnym krzyżem Różanieć pod leśnym krzyżem Różanieć pod leśnym krzyżem
gmb

28 sierpnia 2016

Odpust parafialny

Odpust to święto parafii związane z tytułem kościoła. Nasza parafia ma odpust związany z uroczystością Matki Boskiej Częstochowskiej i przypada on w niedzielę po tej uroczystości. W tym roku termin odpustu przypadł 28 sierpnia.

Istotą odpustu jest łaska, jaką w tym dniu można uzyskać w kościele odpustowym. Jest nią odpuszczenie wszystkich kar doczesnych za popełnione przez siebie grzechy do chwili uzyskania takiego odpustu. Warunkiem uzyskania takiej łaski jest odmówienie w kościele odpustowym modlitw: Ojcze nasz, Wierzę i dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Jest to wielka łaska. Na jej mocy darowane nam zostają te kary, które musielibyśmy odpokutować albo w tym albo w przyszłym życiu w czyśćcu.

W tym kontekście istotnym elementem odpustowego świętowania jest uczestniczenie w pełni (z przyjęciem komunii świętej) we Mszy w dniu odpustu w kościele parafialnym. Ta najważniejsza Msza w dzień odpustu nazywa się sumą, która jest połączona z procesją eucharystyczną, którą wielbimy Boga obecnego wśród nas pod postacią chleba.

gmb
(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

21 sierpnia 2016

Piekary 2016 - Stanowa pielgrzymka kobiet

Jak wiadomo rok 2016 w naszym kraju obfituje w bardzo wiele wydarzeń takich jak 1050 rocznica Chrztu Polski, czy Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Jako Polacy jesteśmy tych wielkich dni gospodarzami. Ale przecież takie wydarzenia nie mogą odbywać się bez uczestnictwa kobiet. To kobieta jest tą główną gospodynią wydarzeń. Jej ręka czuwa nad wszystkim, jej zmysł kobiecy i pełne miłości serce, szczególnie serce matki daje ciepło i ochronę strudzonym gościom.

W tym roku znowu my Kobiety - Śląskie Gospodynie pojechałyśmy do Piekar na spotkanie z tą Główną Gospodynią, aby u Niej nauczyć się cierpliwości, pokory i miłości.

Z naszej śmiłowickiej parafii rano o godz. 6.30 wyjechał pełny autokar pątniczek. Ale to nie znaczy, że jechały same śmiłowiczanki. Już od paru dobrych lat jeździmy do Piekar z parafiankami ościennych sołectw jak Paniowy, Borowa Wieś, a nawet Halemba.

Można by powiedzieć, że jest to Międzyparafialna Grupa Wsparcia Pielgrzymkowego, bo w grupie raźniej. Pan Jezus przecież powiedział, że „ ...Tam gdzie dwóch lub trzech się modli w imię Moje, tam Ja jestem wśród was...”. Pomni tych słów zawsze trzymamy się razem.

A teraz trochę o pogodzie w dniu pielgrzymki. Lało! I to solidnie lało. Ale spójrzmy na to pozytywnie. Przecież to jest rocznica chrztu, a przy chrzcie musi być MODLITWA I WODA. Woda jest też źródłem życia, aby to co zostało zasiane wzrastało. My pojechałyśmy z bagażem naszych intencji. Zasiane w glebę wiary i tak obficie zlane deszczem Bożej Łaski z pewnością wydają dobre owoce.

Podsumowując - w grupie siła! Żadna pogoda nas nie odstraszy!!! Czekajmy na dobre owoce Bożej Łaski !!!

Bóg Zapłać wszystkim uczestniczkom za wytrwałość pomimo deszczu.
C.W.B.
(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

20 sierpnia 2016

Dożynki w sołectwie Śmiłowice

Pierwsze w tym roku w gminie Mikołów odbyły się dożynki sołeckie w Śmiłowicach. Przy wyjątkowo ładnej pogodzie 20 sierpnia o godz. 16.30 mszą św. dziękczynną w naszym kościele zaczęliśmy świętowanie. Starostami dożynek byli państwo Izabela i Piotr Drob. Koronę dożynkowa w tym roku niosły nasze panie z Koła Gospodyń Wiejskich ubrane w nowe śląskie stroje.

Pan radny Remigiusz Kuś upiększył nasze dożynki swoją kolekcją zabytkowych pięknie odrestaurowanych traktorów. Jeden z nich wiózł w powozie zacnych zaproszonych gości na teren rekreacyjno-sportowy, gdzie odbyła się część artystyczna. Tradycyjnie jak co roku w konkursie na najładniej zadbane posesje dyplomy oraz upominki wręczyli pan burmistrz i radny. Z okazji dożynek Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ręce Sołtysa przesłał pismo z podziękowaniami dla rolników.

Swoje stroje i rynsztunek bojowy zaprezentowało również Bractwo Rycerskie Herbu Lis, które swoją siedzibę ma w budynku dawnej szkoły. Byliśmy mile zaskoczeni bardzo wysoką frekwencją osób z sąsiednich miejscowości. Można spokojnie stwierdzić, że takie spotkania łączą ludzi, a dzięki naszym rolnikom w roku następnym również się spotkamy.

Jak zawsze organizatorzy zadbali o poczęstunek śląskim kołoczem oraz grochówką ze strażackiego kotła. Przy pięknych rytmach muzyki mieszkańcy bawili się tylko do północy, bo rano nasze panie jechały do Piekar na pielgrzymkę.

Serdecznie dziękuję wszystkim członkom Rady Sołeckiej, panu radnemu Remkowi Kuś, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, naszym strażakom na czele z naczelnikiem Henrykiem Kamińskim oraz naczelnemu redaktorowi strony sołeckiej panu Grzegorzowi Bubała za wszechstronną pomoc.

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna

(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)
()Zdjęcia z festynu można obejrzeć na stronie naszego sołectwa)


27 czerwca 2016

Po raz kolejny Pielgrzymi ze Skoczowa zawitali do Śmiłowic

27 czerwca 2016 roku o godzinie 11.30 mieliśmy zaszczyt gościć w naszej remizie OSP Pielgrzymów ze Skoczowa. Tradycją stało się, że od 16 lat Pielgrzymi ze Skoczowa, idąc na Jasną Górę ze swoim proboszczem, na mapie swojej trasy między innymi wyróżnili naszą miejscowość - Sołectwo Śmiłowice. Ks. proboszcz Antoni Cebula, Sołtys Józef Świerczyna, naczelnik OSP Henryk Kamiński oraz mieszkańcy naszego małego Sołectwa, a szczególnie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz nasi strażacy z OSP z wielka sympatią witają tak zacnych gości na poczęstunku i krótkim wypoczynku po trudach przebytej trasy. W tym roku na etapie do Śmiłowic pogoda naszym miłym pielgrzymom wyjątkowo sprzyjała. Po poczęstunku, krótkim wypoczynku oraz chwilach miłych wspomnień z 16 lat, Pątnicy przeszli do naszego kościółka na mszę świętą a następnie w dalsza drogę. Życzymy wszystkim dobrej, bezpiecznej dalszej drogi. Warto zaznaczyć, że w tym roku wśród pielgrzymów była spora grupa sympatycznych młodzieńców, z czego był dumny skoczowski Ks. proboszcz.

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna

(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

21 czerwca 2016

Pielgrzymka w Bieszczady

Nasi parafianie i spora grupa osób spoza parafii w weekend 10 – 12 czerwca uczestniczyli w pielgrzymko – wycieczce zorganizowanej przez panią Krystynę Michalską. W piątek wczesnym rankiem, ze śpiewem i modlitwą na ustach pielgrzymi wyjechali w piękne Bieszczady. Pierwszym punktem pielgrzymki był klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie nasz ks. Proboszcz odprawił Mszę Św. W drodze do klasztoru wycieczkowicze pokonali ścieżkę górską, którą często spacerował Prymas Wyszyński, gdy był tam internowany w latach 1955 – 1956. Potem zwiedziliśmy kościółek Matki Nowego Życia w Zagórzu. Kierując się na miejsce noclegu odwiedziliśmy miasto Sanok. Tam byliśmy na dziedzińcu Zamku Królewskiego, podziwialiśmy panoramę Sanoka oraz przepiękną panoramę górską. Spacerowaliśmy po rynku. Wstąpiliśmy do Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia. Dzień pierwszy zakończyliśmy spacerem po małej zaporze w Myczkowcach.

Dzień drugi rozpoczęliśmy wyjazdem na zaporę w Solinie gdzie główną atrakcją był rejs statkiem po jeziorze Solińskim. Następnie udaliśmy się do Górzanki, gdzie w kościółku, który kiedyś był cerkwią, została odprawiona Msza Św. Potem wyruszyliśmy na pętlę bieszczadzką. W czasie jazdy słuchaliśmy ciekawych opowieści pana przewodnika oraz rozkoszowaliśmy się pięknymi widokami górskimi. Później zatrzymaliśmy się w cerkwi greckokatolickiej w Smolniku w której do tej pory nie ma elektryczności. Na zakończenie dnia odwiedziliśmy Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II w Myczkowcach. Obejrzeliśmy park miniatur okolicznych kościołów i cerkwi oraz ogród biblijny. Po kolacji spotkaliśmy się w ogrodzie hotelowym, gdzie biesiadowaliśmy przy ognisku.

Ostatniego dnia zwiedziliśmy kościół klasztorny Ojców Bernardynów w Dukli pw. Św. Jana z Dukli. Dotarliśmy na wzgórze, gdzie w kaplicy ks. Proboszcz odprawił Mszę Św. Zobaczyliśmy pustelnię św. Jana z Dukli i zaczerpnęliśmy wody z cudownego źródełka. Na zakończenie pielgrzymko – wycieczki zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńkiej w Dębowcu, zwanym polskim La Salette.

Trzy dni wspólnej modlitwy, śpiewu oraz zwiedzania minęły w radosnej atmosferze. Z pewnością będziemy mile wspominać ten czas i chętnie powrócimy w okolice Bieszczad.

Dziękujemy pani Krystynie Michalskiej za organizację pielgrzymki, a księdzu Proboszczowi za opiekę duszpasterską. Mamy nadzieję, że nie był to nasz ostatni wspólny wyjazd.

2016pielgrzymka (105 kB)
Pielgrzymi

26 maja 2016

Boże Ciało

W czwartek 26 maja obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po mszy Św. o godz. 1000 złożyliśmy publiczne wyznanie wiary w Jezusa Eucharystycznego poprzez udział w procesji teoforycznej do 4 ołtarzy. W tym roku procesja odbyła się na terenie osiedla.

gmb
(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

3 maja 2016

Msza św. w intencji strażaków

3 maja na mszy o godz. 1430 strażacy ja co roku podziękowali swojemu patronowi św. Florianowi za opiekę.

Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków Msza w intencji strażaków
gmb

1 maja 2016

I Komunia Święta w naszej parafii

Sakramenty są darami, w których Chrystus pozostawił nam Siebie. Całe życie chrześcijanina jest przesiąknięte tymi widzialnymi znakami, niewidzialnej łaski. Poprzez chrzest św., który jest bramą sakramentow wchodzimy do rodziny dzieci Bożych. Pomagają nam poznać Boga nasi rodzice i chrzestni. Gdy dziecko staje się na tyle dojrzałe, że potrafi dostrzec i zrozumieć, że Chrystus jest obecny w małym, białym opłatku, dopuszcza się dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii św. Taka uroczystość I Komunii św. będzie miała miejsce w naszym kościele parafialnym pw. MB Częstochowskiej 1 maja. Pierwszy raz przyjmą do swego serca Jezusa następujące dzieci:

 1. Maja Gimlik
 2. Julia Golec
 3. Piotr Hartel
 4. Mateusz Kurzeja
 5. Aleksandra Grzesiczek
 6. Karol Przybyła
 7. Paulina Różańska
 8. Marika Sternik
 9. Paulina Szczepanek
 10. Martyna Wieczorek

Dzień I Komunii Św. jest początkiem wielkiej przyjaźni, którą Bóg ofiaruje człowiekowi poprzez sakrament Eucharystii. Człowiek może jednoczyć się ze swoim Stwórcą i Zbawicielem. Oby ten dzien był wyjątkowy dla tych dzieci i ich rodziców i obudził w nich wiarę i miłość do Jezusa Eucharystycznego, którego odtąd dzieci będą mogły przyjmować dom swego serca.

Ks. Proboszcz Antoni Cebula SDS

1 maja 2016

Komunikat Arcybiskupa

kom_arc01 (264 kB)
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki

24 kwietnia 2016

Przedstawienie Stowarzyszenia „Uśmiech”

W niedzielę 17 kwietnia w naszej parafii gościło Stowarzyszenie „Uśmiech” z Mikołowa kierowane przez panią Grażynę Bondel. Podopieczni stowarzyszenia wystawili przedstawienie mające przybliżyć nam najpiękniejszą prawdę o Bogu – Boże Miłosierdzie. Sztuka pokazała nam, że Bóg obdarza Swoim Miłosierdziem każdego człowieka. Nikt z nas nie musi być idealny – Pan kocha nas takimi, jakimi jesteśmy. Stale czeka, aż pozwolimy, by otulił nas Swoją Miłością.

Tematyka przedstawienia wpisuje się w obchody Roku Miłosierdzia oraz w przygotowania do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, których hasło to „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Młodzi artyści włożyli wiele serca i wysiłku w przygotowanie tego widowiska z piękną oprawą dźwiękową i świetlną.

Serdecznie dziękujemy twórcom za świetne przedstawienie i zapraszamy ponownie.

A.B.
(Zdjęcia są dostępne w zakładce Galeria)

26 marca 2016

Życzenia Wielkanocne

2016wielkanoc (158 kB)
ks. proboszcz Antoni Cebula SDS

27 marca 2016

Rezurekcja

Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja Rezurekcja
gmb

26 marca 2016

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota
gmb

25 marca 2016

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek
gmb

24 marca 2016

WIELKI CZWARTEK

Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016 Wielki Czwartek 2016
gmb

14 marca 2016

PLAN ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
- piątek 18 marca 2016 r.

16ans (77 kB)
ks. proboszcz Antoni Cebula SDS

14 lutego 2016

MISJE ŚWIĘTE

05.03 – 09.03. 2016 Ks. Bartłomiej Król SDS

Sobota

  • 1630 Nauka misyjna dla dzieci
  • 1800 Msza Św. z nauką misyjną
  • Apel Jasnogórski

Niedziela

  • Hymn do Ducha Św. i modlitwa na rozpoczęcie misji na początku Mszy Św.
  • Nauki ogólne na każdej Mszy Św. 800, 1000, 1430 /i kazanie Pasyjne/
  • Nauka misyjna dla mężczyzn 1530

Poniedziałek

  • 800 Msza Św. dla chorych i starszych
  • nabożeństwo i błogosławieństwo lurdzkie
  • agapa
  • 1730 nabożeństwo dla młodzieży
  • Nauka ogólna na Mszy Św. o 1800
  • Nauka misyjna dla młodzieży po Mszy Św. o 1800
  • Apel Jasnogórski

Wtorek

  • Nauka ogólna na Mszy Św. o 800
  • 1730 - nabożeństwo dla małżeństw
  • Nauka ogólna na Mszy Św. o 1800
  • Nauka dla małżonków po Mszy Św o 1800
  • Apel Jasnogórski

Środa

  • 800 Msza Św. z nauką misyjną
  • 1730 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
  • 1800 Msza Św. z nauką misyjną
  • Nauka dla kobiet po Mszy Św o 1800
  • Apel Jasnogórski

Błogosławieństwo misyjne w Roku Miłosierdzia!

ks. proboszcz Antoni Cebula SDS

ARCHIWUM

Aktualności 2015

Aktualności 2014

Aktualności 2013

Aktualności 2012

Aktualności 2011

Aktualności 2010

Aktualności 2009

Aktualności 2008Webmaster